Переробники молока розкритикували ідею дзеркальної заборони в Україні на імпорт агропродукції з країн Європи

У Спілці молочних підприємств України вважають, що є групи впливу, які не хочуть бачити Україну конкурентом після вступу в ЄС, і саме вони порушують тему заборони
Фото: depositphotos.com
Якщо Польща, Угорщина, Румунія, Словаччина і Болгарія після 16 вересня залишать чинним ембарго на постачання української агропродукції, дзеркальну заборону запроваджувати не можна, заявили у Спілці молочних підприємств України (СМПУ). Про це 21 липня пише Telegraf.

"Дзеркальні дії з нашого боку нічого, окрім подальшої ескалації та закриття преміумринку ЄС для нашої агропродукції та молочної продукції зокрема, не принесуть. Тому ми категорично проти таких дій і риторики з боку влади", – переконаний виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур.

Він вважає, що потрібно не озвучувати погроз у відповідь, а зосередитися на професійному захисті українського агропромислового комплексу: розробити заходи публічного лобізму і доводити на переговорах із партнерами, чому експорт якісної та дешевшої української продукції в ЄС вигідний споживачам єврозони і як від цього виграє Євросоюз.

"Замість лозунгів, які не будуть виконані, та махання прапором у відповідь, потрібно професійно відстоювати перед споживачами ЄС позицію, що більш дешева українська продукція рослинництва – благо для Європи. Ця аргументація ляже в основу угоди при вступі України до ЄС. Щоб її підготувати й відстояти, потрібні холодні голови та витримка. Такий підхід ми всіляко підтримуємо", – заявив директор СМПУ.

Він вважає, що є групи впливу, які не хочуть бачити Україну конкурентом після вступу в ЄС, і саме вони порушують тему заборони.

"Піддаватися на дії цих провокаторів – необачно і небезпечно, тому що вони лише чекають від нас емоційних та необдуманих вчинків", – заявив Дідур.

Контекст:

28 квітня Єврокомісія досягла угоди з Польщею, Болгарією, Угорщиною, Румунією та Словаччиною щодо імпорту української агропродукції в ЄС. Із 2 травня до 5 червня діяла заборона на вільний обіг української пшениці, кукурудзи, ріпаку і насіння соняшнику в цих п'яти країнах. 5 червня його продовжили до 15 вересня.

Ембарго запровадили через те, що фермери з Польщі та інших країн виходили на акції протестів. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.

Країни хочуть продовжити заборону імпорту сільгосппродукції з України. Таке рішення ухвалили міністри сільського господарства цих країн під час зустрічі у Варшаві 19 липня. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що, якщо Євросоюз не збереже заборони імпорту зерна з України в ці п'ять країн після 15 вересня, заборону введуть в односторонньому порядку. Водночас транзит українського продовольства через ці країни продовжать, заявив Моравецький.

Перша віцепрем'єрка – міністерка економіки й торгівлі Юлія Свириденко заявила, що Україна змушена буде розглянути дзеркальні заходи у відповідь, якщо ембарго не скасують після 16 вересня. "Не хотілося б говорити вголос і вважати, що це реалістичний крок, але, думаємо, деякі дзеркальні заходи можуть бути застосовані", – цитувало міністерку агентство "Інтерфакс-Україна".