Піднесення регіону над центром може бути сприйнято ним як загрозу – Устенко про лідерство Одеси у фінансовому рейтингу
В умовах децентралізації влади проблема економічного зростання об'єктивно мала перестати бути проблемою тільки центру, зазначив економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Одеса посіла перше місце в рейтингу фінансового здоров'я бюджетів українських міст. Це пояснює активну критику на адресу одеського керівництва. Таку думку у Facebook висловив економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Рейтинг "Прозорі, фінансово здорові і конкурентоспроможні муніципалітети в Україні", ініційований посольством США в Україні та складений Інститутом економічних і соціальних реформ Словаччини (INEKO) у партнерстві з Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД), було оприлюднено 23 березня.
"В умовах децентралізації влади проблема економічного зростання об'єктивно мала перестати бути проблемою тільки центру. Частина цього "головного болю" разом із повноваженнями та державними фінансовими потоками передалася на місця. І ось тут регіональна влада зіштовхнулася з тим, що – на відміну від центральної влади – на місцях інструментів для стимулювання зростання набагато менше, ніж у Києві. З можливої – нехай навіть і гіпотетично – панелі стимулів, до якої входять інвестиційні, монетарні і фіскальні, регіональна влада може діяти тільки через інвестиційне спрямування. У них немає впливу на монетарну політику, а можливості щодо стимулювання зростання через фіскальну політику більш ніж обмежені", – написав Устенко.
Він додав, що "стосовно інвестиційного напрямку місцева влада повинна вступити в конкуренцію із центральною владою".
"З одного боку, центральна влада, незважаючи на свою непричетність до політики на місцевому рівні, дістає додаткові переваги від зростання інвестицій у регіон. Що цілком закономірно. Центр завжди абсорбує загальнонаціональний ефект від будь-яких інвестицій – зниження девальваційного тиску на гривню, посилення фінансової стабільності країни, зростання доходів центрального бюджету і зменшення кількості "хотілок" регіональної влади до центральних органів влади. З іншого боку, у регіонах починають усе чіткіше розуміти, що їхній успіх – це, можливо, не продукт спільних дій центру та регіону, а досягнення "всупереч", – зазначив Устенко.
"Усупереч тому, що будь-який регіон закуто в "географічні рамки". Не можна бути успішнішим, ніж уся країна загалом. Не можна отримати інвестиційний рейтинг вищий, ніж рейтинг країни. Не можна позичити на фінансовому ринку дешевше, ніж позичає центральна влада. Ну і зовсім уже небезпечно опинитися в ситуації, коли регіон може стати ефективнішим, ніж центральна влада. Для регіональної влади це політично небезпечно. З одного боку, піднесення над центром може бути автоматично сприйнято ним – центром – як загрозу. З іншого боку, бути зовсім уже неуспішним також небезпечно для регіональної влади", – додав економіст.
У цьому випадку, пише Устенко, "вони потраплять під шквал критики і, можливо, втратять своє політичне майбутнє, але вже через зовсім інші причини".
"Не останньою із них буде бажання центру "перевести стрілки" народного невдоволення в регіоні з дій центральної влади на регіональну. Отже, в умовах відсутності чітких орієнтирів і реальної повної децентралізації, місцеві політичні еліти об'єктивно повинні опинитися в умовах, коли бути середняком набагато вигідніше, ніж перебувати на полюсних позиціях (або дуже успішних, або дуже не успішних). Отже, використовувана в країні модель взаємовідносин із регіонами стимулює посередність. Драма ще й у тому, що "регіональна посередність" неминуче буде вириватися і на центральний рівень, "опускаючи" центр", – заявив експерт.
На його думку, цю теорію підтверджують результати дослідження "Прозорі, фінансово здорові і конкурентоспроможні муніципалітети в Україні".
"Цікавим є як топ-5, так і п'ятірка аутсайдерів. Якщо теорія, описана вище, правильна, то і під шквалом критики мають перебувати як одні, так і інші. Знаково, що в п'ятірці лідерів активно критикують як мінімум двох керівників муніципалітетів, які посідають перші позиції в рейтингу. Справу одеського мера бурхливо обговорюють у країні вже не перший тиждень. Не дивно, що саме Одесу визначають за цим дослідженням, як найпросунутіший регіон країни практично за всіма економічними показниками цього рейтингу. Аналогічно атакують і мера Дніпра. З відомих причин, керівництво Вінниці, що входить до топ-5, – швидше виняток із правил", – підкреслив він.
Керівництво Рівного та Полтави, додав експерт, у зоні ризику, так само як і керівництво аутсайдерів із Луцька, Черкас, Херсона.
"В умовах конкурентної боротьби живуть не тільки країни, а й регіони децентралізованих європейських держав. Але конкуренція регіонів в умовах розвиненої демократії і відносно високої якості бізнес-клімату не терпить посередності. В українських реаліях, на превеликий жаль, вона стимулює її", – підсумував він.