Підтверджено існування корупційної схеми, яка дає змогу значно завищувати ціни на певні категорії продуктів для Міноборони – НАБУ

В НАБУ повідомили, що опрацьовують документи складського обліку
Фото: НАБУ / Telegram

Постачальники Міністерства оборони України фактично "наживалися" на контрактах на постачання продуктів армії під час повномасштабної агресії країни-окупанта Росії. Про це оголосило 14 лютого в Telegram Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).

"У межах розслідування кримінального провадження щодо закупівлі Міністерством оборони України послуги з організації харчування в період з лютого 2022 року до червня 2023 року детективи Національного бюро підтвердили факти існування корупційної схеми, яка дозволяє значно завищувати ціни на певні категорії продуктів. Таким чином, недоброчесні постачальники отримують надприбутки й фактично наживаються на армії під час повномасштабної агресії РФ", – ідеться в пості.

У НАБУ зазначили, що вдаватися до зловживань під час формування ціни на продукти постачальникам дає можливість застосування наявної системи закупівель, і навели приклади: "Яйця продають утридорога, а лосось або лохину, яких не побачиш у раціоні військових, – за цінами, у рази нижче ринкових".

"Аби підтвердити факти зловживань, детективи вилучають і опрацьовують величезний масив первинних документів складського обліку військових частин – одержувачів послуги, що необхідно для встановлення обсягів постачання всіх найменувань продуктів за каталогом. Наразі призначено низку експертиз, триває збір додаткових матеріалів", – пояснили у відомстві.

НАБУ подякувало за співпрацю Державній аудиторській службі.

Також бюро показало інфографіку, якою пояснило, що схема полягала в тому, що 30% найбільш вживаних продуктів закуповували за значно вищою за ринкову ціною, а 70% – за значно нижчою за ринкову, і замовляли саме ті продукти, які дорожчі. 

Інфографіка: НАБУ / Telegram
Інфографіка: НАБУ / Telegram
Інфографіка: НАБУ / Telegram

Контекст:

Після низки скандалів, пов'язаних із закупівлями для української армії, при Міноборони створили спеціальний департамент для запобігання корупції у сфері оборонних закупівель.

Верховна Рада 24 лютого 2023 року ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях. Президент його підписав у березні.

Із 23 квітня в системі Prozorro стала доступною інформація про незбройні оборонні закупівлі.

У вересні членкиня громадської антикорупційної ради при Міноборони Дана Ярова розповідала, що завдяки Prozorro ціни на тендерах Міноборони знизили на 30–35%