Підвищуючи облікову ставку зараз, НБУ намагається запобігти інфляції, яка може початися через передвиборче роздавання грошей – фінансист Козак
Нацбанк побоюється повного розриву співпраці України і МВФ, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" фінансист, президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.
Рішення Національного банку України підвищити облікову ставку було технічним, а не політичним, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" фінансист, президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.
"Сьогодні на зустрічі з експертами керівництво НБУ пояснило, чому підвищило облікову ставку. Там практично був батл між експертами та співробітниками Нацбанку. Не можна сказати, що НБУ вдалося нас переконати, але аргументи вони дійсно мають. Це було технічне рішення, а не політичне. Із доводами НБУ можна не погоджуватися, але тут питання в розставлянні пріоритетів – аргументи досить вагомі. Опоненти НБУ попередили, що через ставку може сповільнитися зростання економіки, люди поїдуть працювати за кордон, виникнуть інші серйозні ризики для бюджету", – зазначив фінансист.
За його словами, у НБУ побоюються припинення співпраці Києва і Міжнародного валютного фонду.
"Найбільше Нацбанк переймається через дві речі. Є ризик повного розриву відносин України і МВФ. У такому разі падіння гривні буде дуже серйозним і нам доведеться ще більше підвищувати облікову ставку. Оскільки НБУ веде переговори з МВФ, то знає більше, ніж ми. Не виключено, що Фонд може не тільки не дати грошей, а взагалі сказати нам: "До побачення! Живіть, як знаєте". Звичайно, Нацбанк такого не розповість, тому що перебіг переговорів – конфіденційна інформація. Але саме такий ризик закладено, значить, він може стати реальністю. І другий момент – майбутні вибори. У нас перед виборами завжди м'яка фіскальна політика. Гроші роздають направо і наліво усім соціальним групам, що може призвести до інфляції. Та підвищуючи облікову ставку зараз, НБУ намагається запобігти інфляції, яка може початися через передвиборче роздавання грошей", – підкреслив Козак.
Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків.
У зв'язку з економічною кризою НБУ в березні 2015 року підняв облікову ставку з 19,5% до 30% річних. Із серпня 2015 року цей норматив почав знижуватися і в грудні 2017 року становив 14,5%.
Національний банк України ухвалив рішення підвищити рівень облікової ставки з 14,5% до 16% до 26 січня 2018 року.
За словами голови ради Нацбанку Богдана Данилишина, підвищення облікової ставки НБУ матиме негативні наслідки для економічного зростання та цінової стабільності.