Після продовження "зернової ініціативи" у світі знизилися ціни на пшеницю
Телекомпанія зазначає, що порівняно з початком року ціни на пшеницю впали на 23%, а порівняно з рекордними у 2022 році $14,30 за бушель (у березні) – на 57%.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, коментуючи "чорноморську ініціативу", наголошував 17 травня, що угоди мають величезне значення "для подолання кризи, пов'язаної з рекордним зростанням вартості життя". Протягом останнього року, за його словами, реалізація укладених угод дала змогу стабілізувати ринки і знизити глобальні ціни на продовольство на 20%, зазначає сайт ООН.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості, вийшло з порту Одеси 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" беруть участь порти Чорноморська та Южного.
Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.
Угоду вже кілька разів продовжували. 18 травня спливав строк дії документа, але сторонам після кількох невдалих раундів переговорів удалося домовитися про його пролонгацію. Угода діятиме до 18 липня. Водночас Росія виступає проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди, вказував заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін.
Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков заявляв у березні, що "зернова угода" – лише тимчасове вирішення проблеми й Україна потребує повного розблокування портів.