Політолог Давидюк: Брюссель продемонстрував майстер-клас, як захищати економічні інтереси на зовнішніх ринках

Микола Давидюк: Для нашої країни із цієї історії виникає логічне запитання: чи здатний український уряд цей урок вивчити?

Фото: Nick Davydiuk / Facebook
Україна має брати приклад із перемовин США та Євросоюзу, як захищати свої економічні інтереси у світі, заявив виданню "Ділова столиця" політолог Микола Давидюк. Так він прокоментував торговельні перемовини щодо постачання сталі, які сторони завершили 31 жовтня.

"Європейські сталевари відновлять поставки в "історично сформованих обсягах", а загороджувальне мито буде замінено на квоту. У відповідь Євросоюз на знак завершення багаторічної торгової війни зніме спецмита на американські товари. Брюссель продемонстрував майстер-клас, як захищати економічні інтереси на зовнішніх ринках. Для нашої країни із цієї історії виникає логічне запитання: чи здатний український уряд цей урок вивчити?.. Поки що стиль нинішнього уряду – це скоріше про спритність, а не про жорсткість і принциповість. Через нескінченний страх скривдити "європейських партнерів" досі не запроваджено заборону на вивезення з України металобрухту. Через дефіцит цієї сировини українські заводи, які дають роботу сотням тисяч металургів, опинилися на межі зупинки. При цьому сам Євросоюз із 17 листопада запроваджує обмеження на експорт металобрухту для захисту інтересів своїх виробників", – повідомив він.

Політолог додав, що від США Україна також не змогла домогтися потрібних для власної промисловості рішень.

"Нічим закінчилася і несмілива спроба українського уряду домогтися від США заміни загороджувального мита квотою, як це зараз Вашингтон зробив для ЄС. Така беззубість і поступливість уже найближчим часом коштуватиме Україні тисяч робочих місць через скорочення на промислових підприємствах. Але ж вирішення проблеми просте: потрібно не рекомендації європейських консультантів слухати, а повторювати те, що робить сам Євросоюз для захисту своїх економічних інтересів. Жорсткість торгових переговорів ЄС та США – урок для України", – написав Давидюк.

Контекст:

Сполучені Штати Америки та Європейський союз 31 жовтня повідомили про врегулювання спору про мита на сталь. У межах угоди США замінять наявне мито на європейську металопродукцію в розмірі 25% на квоти. Сторони домовилися, що обсяги сталі з ЄС на американський ринок, які "історично склалися", ввозитимуть безмитно. ЄС у відповідь зменшить свої тарифи.

США ввели мита на імпорт сталі та алюмінію з Євросоюзу 2018 року, під час президентства Дональда Трампа 2018 року, у відповідь ЄС також ввів мита на низку американських товарів.

Окрім того, ЄС провів своє захисне розслідування і в підсумку ввів квоти на імпорт сталі, зокрема і з України.