Політолог Карасьов: "Повернення "Мотор Січі" народу" – спроба Данілова винайти обтічне формулювання для звичайної експропріації
Влада намагається за "розпливчастими" формулюваннями або популістськими гаслами "приховати експропріацію "Мотор Січі" у китайських бізнесменів, заявив політолог, глава Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. Про це пише УНІАН.
Але це, на думку Карасьова, не допоможе Україні захиститися від стягнення $3,6 млрд у міжнародному арбітражі, куди звернулися китайські власники контрольного пакета акцій запорізького двигунобудівельного заводу.
Так політолог прокоментував виступ секретаря Ради національної безпеки і оборони Олексія Данілова, який в ефірі токшоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" стверджував, що не йдеться про націоналізацію підприємства.
"Слова "націоналізація" жодним чином не застосовували ні на засіданні РНБО, ні в рішенні, яке приймала РНБО, ні на брифінгу, де я виступав. Ми сьогодні знаходимося в інформаційній війні з Російською Федерацією, яка має безпосереднє відношення спільно з Китаєм до спроб захоплення підприємства "Мотор Січ", тому ми маємо сьогодні таку негативну інформацію стосовно "націоналізації". Ішлося про те, що підприємство "Мотор Січ" найближчим часом буде повернуто у власність українського народу в законний спосіб відповідно до чинного законодавства" – заявив Данілов.
Карасьов вважає, що секретар РНБО "намагається знайти обтічне формулювання".
"А що таке в такому випадку "повернення народу"? Це і є націоналізація! Звичайна класична експропріація. Але Данілов намагається винайти більш обтічне формулювання", – сказав політолог.
Він додав, що якими б словами не намагалися називати націоналізацію "Мотор Січі", це "досить сумнівний захід" із погляду закону, а міжнародний арбітраж, на його думку, буде на боці китайських власників контрольного пакета акцій.
За словами Карасьова, по-перше, в Україні немає "хоча б мінімальної правової бази" для націоналізації.
"Друге: на момент покупки акцій "Мотор Січі" ніяких обмежень на такі угоди з такого типу компаніями не було, акції "Мотор Січі" вільно торгувалися на біржі і їхнім власником міг стати хто завгодно, а підприємство із 2015 року виключено з переліку стратегічних. Третє: Україні буде важко пояснити в правовому ключі свою миттєву примху щодо націоналізації компанії, яка була приватизована два десятки років тому, а до недавнього часу про неї всі забули – ні законодавці, ні інші представники влади не створили обмежень для покупки "Мотор Січі", а зараз усі різко сполошилися. Тобто про неї згадали як би ні з того ні з сього – для міжнародного арбітражу, куди звернулися китайські інвестори, правові аргументи китайських інвесторів будуть куди переконливішими, ніж словесна казуїстика Данілова" , – сказав політолог.
На запитання, який стосунок до ситуації може мати РФ, Карасьов відповів: "Це вже багаторічна звичка: в будь-якій незрозумілій ситуації приплітати то "руку Кремля", то "агентів Кремля", це політичний мем".
"Росії ні "Мотор Січ", ні український авіапром не потрібні – вони розв'язали питання заміни нашої продукції. А ось Україна – навпаки: "Мотор Січ" не може обійтися без багатьох російських комплектуючих, її багато разів підловили на незаконних закупівлях в обхід санкцій. Навіть запорізькі лопаті для вертольотів поки не придатні для польотів, а тільки для розмов і картинки для ТБ – лопаті повинні пройти випробування і сертифікацію, а це процес не швидкий. Виробники українських літаків не розв'язали питання із заміщенням російських комплектуючих. Інтерес РФ до українського авіапрому – це параноїдальні ідеї представників української влади, а скоріше просто банальне пересмикування і спотворення фактів, щоб уникнути відповідальності за свої дії й хоч якось виправдати експропріацію заводу", – сказав він.
Карасьов вважає, що ситуація з "Мотор Січчю" демонструє "нездатність України врегулювати складні ситуації".
"В Україні є багато компаній, які було створено на основі законно приватизованих активів. До теперішнього часу багато з них знайшли інших, часто іноземних, власників. Прецедент "Мотор Січі" показує, що Україна може за миттєвою примхою буквально "віджати" будь-який бізнес. Це ставить хрест на інвестиційному кліматі, це ставить хрест на оголошеній приватизації в оборонно-промисловому комплексі. Зараз кожен інвестор приміряє на себе "шкуру" китайських інвесторів "Мотор Січі", і ця "шкура", повірте мені, нікому не сподобається. Коли миттєва примха влади вища від закону – це межа, на якій закінчуються демократія, верховенство права і ліберальна економіка", – заявив він.
11 березня 2021 року Рада національної безпеки і оборони заявила про рішення повернути в державну власність "Мотор Січ". За словами Данілова, це відбудеться і з іншими стратегічними підприємствами, які опинилися у приватних руках. Інвестори таких підприємств, зазначив він, отримають компенсації.
Перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко заявляв, що відповідний законопроєкт презентують за два-три тижні.
На заяви про підготовку законопроєкту щодо повернення в держвласність "Мотор Січі" відреагував китайський інвестор підприємства – власник компанії Skyrizon Aircraft Holdings Ван Цзін. Він назвав це неприпустимим і пригрозив новими судовими позовами, повідомляв "Інтерфакс-Україна".
У МЗС Китаю заявили, що вимагають від України захистити права китайських інвесторів.
ПАТ "Мотор Січ" – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок.