Політолог Кулик: "Центренерго" може опинитися під контролем сумнівних персонажів зі зв'язками у Москві
До наглядової ради ПАТ "Центренерго" пропонують обрати людей, яких лобіюють бізнесмени, пов'язані з Росією, заявив у своєму блозі на "Цензор.НЕТ" політолог Віталій Кулик.
Він зазначив, що два тижні тому Фонд державного майна України ініціював нові позачергові збори щодо зміни членів наглядової ради ПАТ "Центренерго", 78% акцій якого належать державі. До останнього часу у ФДМУ, який представляє державу як власника, не виникало запитань щодо роботи компанії. У червні 2023 року ФДМУ на зборах акціонерів підприємства визнав задовільною роботу його органів управління, наголосив Кулик.
Він вважає, що річ у тім, кого саме пропонують обрати до наглядової ради ПАТ "Центренерго". До складу незалежних членів пропонують кандидатури Євгена Горкунова, Володимира Величка, Андрія Ткаченка. Усі три кандидатури, як стверджує політолог, лобіюють бізнесмени Максим Єфімов та Едуард Бондаренко.
Кулик зазначає, що вони з початку російської війни проти України у 2014 році через ПАТ "Донбасенерго" закуповували вугілля здебільшого з окупованих територій Луганської й Донецької областей і в російських постачальників. Політолог наводить обсяги закупівель і назви компаній, пов'язаних з російськими бенефіціарами, у яких "Донбасенерго" купувало вугілля. Цю схему зупинили лише в лютому 2022 року, наголошує він.
Кулик зазначає, що до купівлі ПАТ "Донбасенерго" основним активом Єфімова в Україні був завод "Енергомашспецсталь" (Краматорськ), який він контролює в "ситуативному партнерстві" з російською державною групою "Росатом". Експерт пише, що на офіційному сайті ПАТ "Енергомашспецсталь" і зараз розміщено повідомлення, що під час закупівлі товарів і послуг ПАТ "Енергомашспецсталь" керується Єдиним галузевим стандартом закупівель (положенням про закупівлю) держкорпорації "Росатом", а Єфімова названо президентом ПАТ "Енергомашспецсталь".
"Попереду ще один складний опалювальний сезон, об’єкти критичної інфраструктури знову обстрілюються, московити можуть учергове спробувати влаштувати нам блекаут. І в цей час така компанія, як ПАТ "Центренерго", опиняється під контролем сумнівних персонажів зі зв’язками в Москві. Як на мене, така ситуація потребує оперативного втручання компетентних органів і перевірок як мінімум. Як максимум – створення інституалізованого фільтра від потрапляння критично важливих для країни підприємств під контроль людей, які можуть співпрацювати з країною-агресором", – резюмував політолог.