Понад 500 млн грн хоче відсудити в Росії Фонд гарантування вкладів Актуально

На сьогодні Фонд гарантування вже виграв перший позов проти РФ
Фото: thepage.ua

Позов проти Росії, який подав Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, почав розглядати Північний апеляційний господарський суд. Цим позовом Фонд домагається стягнення з РФ коштів, які втратив "Промекономбанк" і його кредитори внаслідок російської окупації українських територій 2014 року. Сума позову у справі №910/8847/23 становить 651,0 млн грн.

Головний офіс "Промекономбанку" був у Донецьку, і внаслідок окупації міста й частини Донецької області банк втратив доступ до будівлі та значної частини активів.

Позов Фонду гарантування проти Росії у справі "Промекономбанку" раніше відхилив суд першої інстанції – Господарський суд міста Києва. ФГВФО подав апеляцію на це рішення, і зараз справу розглядають у Північному апеляційному господарському суді.

Рішення українських судів на користь ФГВ надалі ляжуть в основу відповідних міжнародних рішень, що дасть змогу стягнути з Росії збитки за аналогічними справами.

Зараз Фонд гарантування вкладів досліджує матеріали і збирає докази щодо 72 українських банків, які зазнали збитків унаслідок російської воєнної агресії, повідомив заступник директора-розпорядника ФГВ Віктор Новіков. За попередніми оцінками, сума потенційних позовів установи до країни-агресора щодо втрат ліквідованих банків може сягнути 45 млрд грн.

На сьогодні Фонд гарантування уже виграв перший позов проти РФ – Господарський суд міста Києва присудив стягнути з Росії понад 1,9 млрд грн у справі №910/7444/23 щодо банку "Український фінансовий світ".

Головний офіс і майже всі активи цього банку також розташовувалися в Донецьку, і їх було втрачено під час окупації міста Росією. У серпні 2014 року банк визнали неплатоспроможним, Фонд гарантування запровадив тимчасову адміністрацію й виплатив вкладникам банку майже 500 млн грн.

У світі поки немає законодавчих норм, які б давали можливість використовувати активи Центробанку РФ, які є в тій чи іншій країні, для виконання рішення українського суду про стягнення завданої агресором шкоди.

"Позови Фонду гарантування – це справи про збитки, завдані до лютого 2022 року, і вони не підпадають під дію міжнародного реєстру збитків і міжнародного компенсаційного механізму, над якими працює Мін'юст. Проте фонд усіма доступними правовими методами й далі боротиметься за те, щоб не дозволити країні-агресору безкарно відбирати кошти кредиторів українських банків", – наголосив Новіков.

Стягнення збитків з РФ – питання не тільки правове, а й політичне. Отримати позитивні судові рішення в таких справах – важливий крок до стягнення завданих збитків з країни-агресора і з її активів, розкиданих по всьому світу.