Програма МВФ передбачає діагностику банків України. У НБУ розповіли, чого чекати українським фінустановам
Український регулятор проводив таку діагностику із 2014 року до пандемії коронавірусної інфекції, яка почалася наприкінці 2019-го, зазначила вона, відповідаючи на запитання, "чи не посиплються" українські банки від такої діагностики.
"Ми перевіряємо якість банківських активів. Більшою мірою це стосується банківських кредитів. Далі ми, перевіривши цю якість, оцінюємо, чи потрібен банку додатковий капітал, чи не потрібен, і якщо потрібен – то в який спосіб банк буде його відновлювати. Зараз, розуміючи руйнівні наслідки війни, ми прекрасно розуміємо, що банки втратять. І, за нашими попередніми оцінками, ці втрати сягнуть щонайменше 30% кредитного портфеля. Це дуже велика цифра. Але нам треба чітко її обрахувати по кожному з банків, а далі – напрацювати плани відновлення капіталу", – описала Рожкова процедуру.
Нацбанк очікує, що більшість українських банків зможе відновити капітал завдяки своїй звичайній діяльності, тобто від своїх доходів, додала заступниця голови НБУ.
"І ми дамо достатньо часу для цього, – наголосила вона. – Провівши цю діагностику, оцінивши якість кредитного портфеля, зможемо напрацювати план роботи з проблемними кредитами".
Вона додала, що кредити проблемні не через недобросовісність позичальників, а через те, що ті також втратили через війну – втратили майно, застави, роботу, бізнес.
"І для відновлення роботи чи бізнесу позичальників нам потрібно буде напрацювати певні кроки, і ми будемо працювати в тому числі з нашими міжнародними партнерами, тому що ми розуміємо, що якщо нам вдасться відновити бізнес, то бізнес отримає змогу повернутися до нормального обслуговування своїх боргів перед банками. А це, у свою чергу, сприятиме відновленню капіталу банків", – додала заступниця голови НБУ.
За її словами, діагностику банків розпочнуть у квітні, за кілька тижнів.
"Усю цю роботу – і оцінку, і напрацювання і узгодження планів докапіталізації, і план по роботі з проблемними кредитами – ми маємо завершити до кінця цього року", – наголосила Рожкова.
Контекст:
Виконавча рада МВФ затвердила нову програму фінансування України на $15,6 млрд 31 березня. Вона є частиною великого пакету підтримки України міжнародними партнерами загальною вартістю $115 млрд. Перший транш за цією програмою МВФ переказав Україні 3 квітня.
Чотирирічна програма складається із двох етапів. Перший, розрахований на 2023–2024 роки, спрямований на виконання бюджетних показників та посилення мобілізації доходів. Для цього будуть потрібні підтримка адекватних валютних резервів та сприяння довгостроковій фінансовій стабільності. Також влада України зобов'язується продовжувати реформи та боротьбу з корупцією, ідеться у повідомленні. Другий етап буде спрямований на закріплення макроекономічної стабільності, підтримку повоєнної реконструкції та прискорення вступу України до Європейського союзу.