"Просто так гроші ніхто не дає". Марченко розповів про умови фінансового "Рамштайну" для України

Марченко: Ми з партнерами говоримо про гроші, а їх просто так ніхто не дає, треба про це забути
Фото: mof.gov.ua

Під час роботи фінансового "Рамштайну" потрібно показати конкретні проєкти, а також як їх будуть впроваджувати в Україні, і вже під них виділятимуть фінансування. Про це 15 травня в інтерв'ю Forbes розповів міністр фінансів України Сергій Марченко.

Міністр наголосив, що треба розрізняти "Рамштайн" військовий і міжвідомчу координаційну платформу донорів.

"Як відбувається військовий "Рамштайн"? Наші представники розуміють потребу, знають, де конкретно у кого і що є, і потім це все збирається разом з партнерами. Тому це ефективно працює. Що стосується платформи, ми з партнерами говоримо про гроші, а їх просто так ніхто не дає, треба про це забути", – зазначив він.

За словами Марченка, фінансовий "Рамштайн" – це дуже перспективна історія.

"Треба дати можливість сформувати всі необхідні бюрократичні механізми, щоб у нас була інфраструктура, яка допоможе накладати наявний ресурс із наявними проблемами і потребами. Нагадаю, що навіть у найбільш інтенсивні роки великого будівництва нам вдавалося використати не більше ніж $6 млрд", – сказав міністр.

Він додав, що наразі завдання і для України, і для партнерів – сфокусуватися не лише на тому, як залучати гроші, а й на їхньому використанні.

"Тобто це знову ж таки про підготовку проєктів. Далі вже ми зможемо говорити про збільшення масштабів із $14 млрд, про які йдеться зараз, до $30 млрд чи $50 млрд на рік. Але для цього потрібні інвестиції. Умовно, щоб у галузі будівництва в нас були представлені, наприклад, і компанії з країн G7", – сказав глава Мінфіну.

Контекст:

Президент Володимир Зеленський 25 жовтня минулого року, виступаючи на конференції за допомогою відеозв'язку, закликав країни ЄС створити фінансовий "Рамштайн" для України.

Перше засідання союзників України в цьому форматі відбулося в січні 2023 року. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що у форматі фінансового "Рамштайну" співпрацюватимуть країни ЄС і G7, МВФ, Європейський інвестиційний банк, ЄБРР, Організація економічного співробітництва.

За словами Шмигаля, мінімальні потреби України у грошах – $38 млрд для фінансування дефіциту бюджету і $17 млрд на першочергове відновлення.

За підсумками 2022 року Україна отримала від західних країн фінансову допомогу на загальну суму $32 млрд, 2023 року їй потрібно понад $40 млрд, повідомили в НБУ.