RAB-тариф не тільки встановлює вимоги до якості електропостачання, а й дає можливості їх реалізувати – експерт
Введення моделі стимулювального тарифоутворення на електроенергію (RAB-тарифу) буде вигідним і рядовим споживачам, і бізнесу, і державі, вважає виконавчий директор громадської спілки "Розумні електромережі України" Олександр Візір.
Модель стимулювального тарифоутворення на електроенергію (RAB-тариф) не тільки встановлює вимоги до якості електропостачання, а й дає можливості їх реалізувати. Про це у Facebook 14 серпня заявив виконавчий директор громадської спілки "Розумні електромережі України" Олександр Візір.
Він зазначив, що від його впровадження вигоду отримають як рядові споживачі, так і бізнес.
За словами Візіра, з таким тарифом протягом чотирьох років "розумні" лічильники отримають 14 млн побутових споживачів.
"Вони допомагають чітко моніторити та керувати своїм споживанням та економити на оплаті за електроенергію", – зазначив експерт.
Окрім цього, як зазначив Візир, введення цієї моделі приведе до зменшення аварійності та швидкого відновлення електропостачання після аварій, а також до потенційного зниження тарифу на електроенергію через зменшення втрат в електромережах.
Загалом новий тариф дасть змогу знизити вартість під'єднання до електромереж як об'єктів бізнесу, так і рядових споживачів.
Серед переваг введення RAB-тарифу для держави експерт називає можливість приватизації державних обленерго на ринкових умовах, що може принести до держбюджету до 10 млрд грн; зростання ВВП на 12,7 млрд грн і створення 31 тис. робочих місць.
"Що важливо, RAB-регулювання – це не просто більше коштів у розвиток мереж. Це абсолютно нова для України система стимулювання розвитку електромереж, що створює жорсткі правила і вимоги до покращення якості електропостачання. Встановлюється, що компанії повинні реінвестувати половину свого прибутку і 100% амортизаційних коштів. За два регуляторні періоди (вісім років) оператори розподільчих систем повинні скоротити показник SAIDI до 100 хв у місті і 300 хв у сільській місцевості. Втрати в електромережах повинні зменшитися з більш ніж 10% до 7,5% у середньому по Україні. За невиконання цих вимог Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, карає оператора значними штрафами в 5% річного доходу – вельми значна сума для операторів. Але при всій жорсткості вимог, на відміну від теперішнього регулювання, стимулююче регулювання є збалансованим і створює не тільки правила та вимоги, але і дає можливості їх реалізувати", – заявив Візір.
За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не ввели.
Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв у 2017 році в ефірі NewsOne тодішній голова відомства Дмитро Вовк.
25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що для того, щоб Україна досягла успіху, вона має вирішити питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.