Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про ринок деревини без скасування мораторію на вивезення лісу
Нардепка від "Слуги народу" Роксолана Підласа пояснила, що йдеться про доопрацьовану комітетом редакцію законопроєкту. У ньому рішенням комітету з економічного розвитку виключено норму про скасування мораторію на експорт деревини.
"Експорт лісу сьогодні з України неприпустимий. Попри те, що наші міжнародні партнери наполягають на скасуванні мораторію та виконанні рішення арбітражу, завданням уряду є пояснити, чому українські ліси потребують захисту", – заявила вона.
За словами нардепки, 22 листопада у Брюсселі відбудеться засідання торговельного комітету, на якому буде порушено питання виконання Україною рішення арбітражу, українська делегація презентує своє бачення ситуації.
Як сказала нардепка, український ринок деревини становить 15 млн м&³3;.
Голова комітету з економічного розвитку Дмитро Наталуха ("Слуга народу") повідомив, що за період, коли діяв мораторій (тобто з 2016 року), індекс капітальних інвестицій у деревооброблення зріс на 88%, що є "безумовним позитивом для нашої економіки".
Водночас "Опозиційна платформа – За життя" та "Батьківщина" виступили проти ухвалення законопроєкту.
Нардеп Нестор Шуфрич (ОПЗЖ) вважає, що документ "фактично стимулює подальше безконтрольне розкрадання лісу, вирубку лісів, та ще й рідкісних порід". Він наголосив, що недостатньо продовжити мораторій на вивіз лісу-кругляка, треба ще унеможливити схеми, які це дозволяють, а цей законопроєкт, на його думку, може їх простимулювати.
Заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв заявив, що його фракція не підтримуватиме законопроєкт, оскільки вважає таким, що не відповідає регламенту, виключення частини тексту за результатами голосування комітету. На його думку, треба було подати законопроєкт до парламенту заново, інакше депутати "фактично голосуватимуть за законопроєкт, де є ця норма". Також він заявив, що документ не регулює питання незаконного вирубування та санітарного вирубування.
Контекст:
Верховна Рада ухвалила закон про мораторій на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді на строк 10 років 6 квітня 2015 року, тодішній президент Петро Порошенко підписав його 7 липня того ж року. Мораторій почав діяти з 1 січня 2016 року.
Євросоюз лобіює скасування цього мораторію. У ЄС вважають цю заборону такою, що суперечить ст. 35 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС ("Обмеження експорту та імпорту").
У грудні 2020 року Арбітражна група, створена Україною та ЄС, ухвалила рішення в межах спору між ними, повідомляли на сайті Міністерства економіки України. Як пояснював заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та торговий представник України Тарас Качка, арбітри визнали, що Україна може і має право обмежувати експорт лісу за певних обставин. Заборону експорту 2005 року суд визнав повністю правомірною.
Водночас, зазначив Качка, арбітри дійшли висновку, що український мораторій на експорт необробленої деревини всіх деревних порід, крім сосни, від 2015 року необхідно відкоригувати спільно з ЄС.
3 липня 2018 року Рада також посилила кримінальну відповідальність за незаконне вирубування лісу та контрабанду лісоматеріалів.