Рада ухвалила закон про введення мораторію на підвищення тарифів на газ і теплову енергію для населення

Рада ухвалила закон про введення мораторію на підвищення тарифів на тепло для населення після майже двох місяців дискусій, зазначив нардеп Железняк
Фото: rada.gov.ua
Верховна Рада України на засіданні 29 липня у другому читанні та в цілому підтримала урядовий законопроєкт №7427 про "особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення".

За відповідний документ проголосувало 260 народних депутатів, ідеться у картці до законопроєкту, опублікованій на сайті парламенту.

"Після майже двох місяців дискусій Рада прийняла законопроєкт №7427, який передбачає встановлення мораторію на підвищення тарифів на тепло для населення за рахунок залучення більш ніж 125 млрд грн (від міжнародних партнерів) на покриття різниці тарифів", – написав у Telegram нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.

Згідно з текстом документа, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після того, як його буде припинено або скасовано, заборонено підвищувати тарифи на послуги з розподілу природного газу і тарифи на теплову енергію, а також на послуги постачання теплової енергії та постачання гарячої води для всіх категорій споживачів.

"Також законопроєктом передбачається, що протягом зазначеного періоду ціна на природний газ для побутових споживачів не підлягає збільшенню від ціни, що застосовувалася у відносинах між постачальником та побутовими споживачами станом на 24 лютого 2022 року", – зазначено (.docx) в пояснювальній записці до документа.

19 липня Рада не ухвалила законопроєкту №7427 у другому читанні і передала його на доопрацювання зі скороченими термінами. Того самого дня Кабінет Міністрів України ухвалив рішення зафіксувати ціну на газ для всіх виробників тепла до кінця травня 2023 року.

Контекст:

7 червня в Україні створили штаб із підготовки до опалювального сезону під час воєнного стану, повідомляла пресслужба уряду. Штаб очолив міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов. Завдання штабу – збалансування енергосистеми, ремонти та оперативне врегулювання проблем. Цей опалювальний сезон влада назвала "найважчим в історії".

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що через війну, яку розпочала Росія в Україні, та постійні обстріли інфраструктури збитки енергетичної системи та енергетиків уже "сягнули десятків мільярдів гривень".

Президент України Володимир Зеленський анонсував ремонтну програму для ТЕС, ТЕЦ та котелень, зокрема для тих, які були пошкоджені або повністю розбиті ударами російських військ. Зеленський також наголосив, що у цей опалювальний період Україна не продаватиме газу та вугілля за кордон.

Ще наприкінці квітня уряд України ухвалив рішення залишити ціни на газ для населення та критично важливих підприємств без змін. 31 травня уряд затвердив ціну, за якою газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" реалізовуватиме газ виробникам теплової енергії, – 7420 грн (із ПДВ) за 1 тис. м&³3;.

Україна має у сховищах 10 млрд м&³3; газу з необхідних 19 млрд м&³3; для проходження наступного опалювального сезону, зазначав Шмигаль в інтерв'ю, яке було опубліковано 3 липня.