Радник прем'єр-міністра про нові тарифи на світло: Будь-яка цифра, нижча ніж 8 грн, – це політичний компроміс

Цієї весни російські окупанти посилили атаки на енергосистему України
Фото: depositphotos.com

Під час підвищення тарифу на електроенергію для населення держава має шукати політичний компроміс між ринковими реаліями й балансом економічної доцільності та соціального захисту населення. Про це в ефірі "Громадського радіо" сказав радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко.

За словами Бойка, станом на сьогодні ринкова ціна на електроенергію, яку в середньому сплачує дрібний бізнес, – приблизно 8 грн за 1 кВт. Це еквівалент собівартості, сформований на внутрішньому ринку України, пояснив він.

"Чи може держава собі дозволити встановити аналогічну ціну для населення? Мабуть, на сьогоднішній день – ні. Але треба також розуміти, що поточний рівень ціни у 2,64 грн – він насправді дійсно покриває, і то по багатьох регіонах не в повному обсязі, лише транспортну складову... Тому будь-яка цифра, відмінна від 8 грн, – це політичний компроміс між тим, що вимагає галузь, і тим, що держава зможе собі дозволити в якості розумного балансу між економічною доцільністю й соціальним захистом населення", – зазначив експерт.

Україні не вдасться уникнути підвищення цін на електроенергію, але експерт упевнений, що це буде не ринкова цифра, а політичне рішення. Він додав, що тариф 2,64 грн на сьогодні не дозволяє збалансувати роботу "Енергоатому" й "Укргідроенерго", які й фінансують знижений тариф для населення зі своїх обігових коштів.

Контекст:

Російські окупанти практично щоночі атакують Україну ударними безпілотниками й регулярно завдають по території країни ракетних ударів. Цієї весни вони посилили атаки на енергосистему. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на початку квітня заявляв, що 80% теплової генерації України зруйновано. 21 травня Шмигаль розповів, що внаслідок російських обстрілів Україна втратила вже 8 ГВт потужності, водночас максимальна технічна можливість імпорту становить 1,7 ГВт.

22 березня сталася найбільша від початку повномасштабної війни масована атака на українську енергосистему. Одна з ракет влучила в дамбу ДніпроГЕС. 29 березня окупанти пошкодили ГЕС і ТЕС у центрі й на заході України, 11 квітня завдали ударів по об'єктах енергетики в Харківській, Львівській, Київській і Запорізькій областях, повністю зруйнували Трипільську ТЕС під Києвом. 8 травня, за даними Міненерго, ворог атакував енергетику в Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій областях.

Попри атаки російських окупантів на енергетичні об'єкти України, блекауту у країні не буде, обіцяв наприкінці квітня міністр енергетики України Герман Галущенко. Із середини травня "Укренерго" застосовує погодинні графіки вимкнень. 

Заступник міністра енергетики Микола Колісник заявляв, що завдяки торішньому перегляду тарифу на електроенергію для побутових споживачів українська енергосистема дістала 3 ГВт потужностей, писало агентство УНІАН.