Санкції Євросоюзу проти Білорусі такі самі формальні, як і санкції проти Росії за Донбас – Тишкевич
Політичний аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич вважає, що санкційний механізм Євросоюзу "часто дає збій" через те, що такі санкції завжди є "плодом компромісу". Так він прокоментував санкції проти Білорусі.
Санкції Європейського союзу щодо Білорусі – швидше формальність. Про це політичний оглядач, аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич заявив "Телеграфу" в інтерв'ю, яке було опубліковано 7 листопада.
"Європейські санкції проти Білорусі такі самі формальні, як і санкції ЄС за події на Донбасі проти РФ. На відміну від американських, санкції ЄС – завжди плід компромісів, консенсусне рішення всіх членів Євросоюзу, саме тому, якщо говорити про комплексне і швидке введення санкцій, цей механізм ЄС часто дає збій", – сказав він.
За словами аналітика, провідні національні групи, яких приблизно 15, "намагаються зробити все, щоб їхні економічні інтереси не постраждали або постраждали мінімально, і має статися щось справді жахливе, щоб усі поступилися цими інтересами".
"З огляду на складні відносини Мінська з ЄС, треба розуміти, що дуже мало хто з білоруських чиновників тримає там гроші. Намагаюся собі уявити розгубленість керівництва мінського ОМОН від того, що тепер немає можливості поїхати на свою іспанську віллу. До того ж санкції не поширюються на членів сім'ї того, хто потрапив до "чорного списку", на пов'язаних із ними осіб. А бізнес, як правило, ведуть саме через таких", – пояснив Тишкевич.
6 листопада Євросоюз ввів персональні санкції проти першого президента Білорусі Олександра Лукашенка через репресії, що тривають проти громадянського суспільства та опозиції. Усього у списку санкцій ЄС – понад 40 білоруських чиновників, причетних до придушення протестів і фальсифікацій виборів.
У Білорусі від 9 серпня не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня обійняв посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
У березні 2014 року Євросоюз ввів санкції проти Росії за порушення територіальної цілісності України. Відтоді економічні обмеження продовжували і розширювали.