Шмигаль анонсував "масову приватизацію" в Україні з 1 вересня

Шмигаль зазначив, що процес приватизації має бути максимально швидким
Фото: kmu.gov.ua
1 вересня в Україні розпочнуть "масову приватизацію", оголосив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на селекторній нараді 3 серпня. Про це 4 серпня повідомив сайт Кабінету Міністрів.

"Президент України поставив завдання запустити приватизацію з вересня. Для цього Верховною Радою прийнято відповідне законодавство, урядом розроблені всі підзаконні нормативні акти. Ми маємо зробити цей процес максимально швидким", – сказав Шмигаль.

Він зазначив, що держава запускає грантові програми для мотивування "бізнесу та людей максимально створювати робочі місця".

"Мала приватизація, особливо в регіонах, де люди в селах і містечках знають об'єкти, які роками стоять і неефективно використовуються, покликана дати можливість викупити ці приміщення за справедливу ціну. І розпочати роботу", – пояснив Шмигаль.

За його словами, приватизація "дасть змогу розширити виробництво для аграріїв".

"У Міністерстві економіки повідомили, що на початку вересня, згідно із графіком, будуть оголошені аукціони на елеваторні потужності й на комбінати хлібопродуктів. Оператори ринку, які бачать дефіцит потужностей, зможуть узяти участь у цих конкурсах", – наголосив прем'єр.

Контекст:

7 березня 2018 року в Україні набув чинності закон про приватизацію, який передбачає розподіл об'єктів роздержавлення на дві групи: об'єкти великої та малої приватизації. Як пояснили на спеціалізованому сайті, до об'єктів малої приватизації належать державні підприємства, вартість яких не перевищує 250 млн грн. Такі об'єкти продають через аукціони Prozorro. Підприємства, дорожчі за 250 млн грн, відносять до об'єктів великої приватизації, для їх продажу залучають радників (найчастіше це великі консалтингові, аудиторські та інвестиційні компанії).

17 жовтня 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про скасування переліку заборонених до приватизації держпідприємств.

Велику приватизацію в Україні зупиняли в березні 2020 року через ситуацію з поширенням коронавірусної інфекції. 4 лютого 2021 року Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт про розблокування великої приватизації, 30 березня закон ухвалили, 29 квітня його підписав президент.

2020 року Фонд держмайна провів приблизно 2 тис. приватизаційних онлайн-аукціонів, за підсумками яких до держбюджету надійшло 2,5 млрд грн. Доходи держбюджету від приватизації 2021 року становили 5,07 млрд грн.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року велику приватизацію в Україні зупинили вдруге.