Ситуація з боргами в "зеленій" енергетиці критична – адвокатка

Для залучення нових інвестицій та розвитку виробництва з відновлювальних джерел слід вирішити питання заборгованості на ринку, зазначила експерт
Фото: e-b.com.ua

Заборгованість перед інвесторами в поновну енергетику України сягнула критичного рівня і через це держава втрачає потенціал для досягнення лідерства в розвитку цієї галузі, заявила партнерка юридичної компанії "Альтело" Ольга Савченко у своїй статті для видання "Енергобізнес".

Вона підкреслила, що в України є потенціал лідерства в "зеленій" енергетиці, але, враховуючи всі реальні обставини, цьому не судилося відбутися.

"Для залучення нових інвестицій та розвитку виробництва з відновлювальних джерел слід вирішити питання заборгованості на ринку, яке, у свою чергу, є настільки критичним, що можливо зазначити, що ми досягаємо чи вже досягли точки неповернення в ньому", – написала Савченко.

За її словами, причиною заборгованості перед виробниками з поновних джерел енергії, зокрема, є цілий ланцюг платежів, яких і досі не проведено між учасниками ринку електричної енергії. Савченко пояснила, що найбільші виробники електричної енергії в Україні – "Енергоатом" та "Укргідроенерго" – мають борг на суму 19 млрд грн перед ДП "Гарантований покупець". У зв'язку із цим в останнього утворився борг на аналогічну суму перед постачальниками універсальних послуг. Вони ж, зі свого боку, мають заборгованість перед операторами системи розподілу на 6 млрд грн і "Укренерго" – на 12 млрд грн.

Оператори ж системи розподілу заборгували "Укренерго" 4,1 млрд грн, яке, зі свого боку, має борг перед ДП "Гарантований покупець" – 32,7 млрд грн.

"Шляхів погашення заборгованості фактично немає, адже вирішення проблеми можливе за рахунок наявності волі на це та через докапіталізацію чи кредитування "Енергоатому" і перегляд тарифів для всіх категорій на ринку. Такі кроки найближчим часом не плануються", – зазначила Савченко.

Контекст:

Підприємства поновної енергетики з 1 липня 2023 року фіксували критичні недоплати за електроенергію, яку виробляють,  рівень розрахунків знизився до 3233%, повідомляв у коментарі "Forbes Україна" глава Української асоціації відновлюваної енергетики Олексій Оржель. Бізнес закликав секретаріат Енергетичної спільноти приєднатися до розв'язання проблеми багатомільярдної заборгованості перед інвесторами в поновну енергетику, яка й далі накопичується. Про це йдеться в заяві Європейської бізнес-асоціації.

Державне підприємство "Гарантований покупець" за 20 днів листопада 2023 року заплатило виробникам електроенергії з поновних джерел 98,7% коштів, що є найвищим показником за весь 2023 рік. Згідно з даними компанії, попередній найвищий показник оплат був лише в січні й дорівнював 90,9%.

Oboz.ua зазначає, що за підсумками 2023-го і 2022 року рівень розрахунків за електроенергію з ПДЕ становить не більше ніж 55%. На думку співзасновника Української асоціації відновлюваної енергетики Ігоря Тинного, борги формуються штучно і це стримує розвиток галузі.