Створення незалежного оператора ГТС України супроводжуватимуть експерти європейських компаній – Коболєв

Коболєв: Спільні зусилля вкрай важливі для збереження транзиту газу через українську ГТС
Фото: Andriy Kobolyev / Facebook

За словами голови НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, від правильного проведення анбандлінгу залежить, чи залучить Україна міжнародних партнерів до управління ГТС і чи зможе зберегти транзит газу.

Створення незалежного оператора газотранспортної системи України супроводжуватимуть експерти європейських компаній, повідомив 3 квітня у Facebook голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

За його словами, від правильного проведення анбандлінгу (відділення від НАК функцій транспортування і зберігання газу) залежить, чи залучить Україна міжнародних партнерів до управління ГТС і чи зможе зберегти транзит газу.

"Щоб зробити все правильно і максимально прозоро, ми вже зараз запросили європейських операторів до участі в процесі анбандлінгу. "Нафтогаз", "Укртрансгаз" і "Магістральні газопроводи України" підписали угоду про створення спільної робочої групи із GRT Gaz S.A. (Франція), N.V. Nederlandse Gasunie (Нідерланди), SNAM S.p.A. (Італія), Eustream a.s. (Словаччина) і Flyxys S.A. (Бельгія). Експерти цих європейських компаній супроводжуватимуть процес створення незалежного оператора ГТС України та його сертифікації, надаватимуть необхідні консультації", – додав Коболєв.

Він зазначив, що спільні зусилля "вкрай важливі для збереження транзиту газу через українську ГТС, яка є найбільш надійним і безпечним маршрутом постачання газу в Європу".

У листопаді 2016 року на виконання вимог Третього енергетичного пакета Європейського союзу юридично створили незалежного оператора ГТС України ПАТ "Магістральні газопроводи України". За планами, він мав запрацювати в першому кварталі 2018 року.

У квітні 2018 року стало відомо, що голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв звернувся до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана із проханням відкласти відділення від НАК функцій транспортування і зберігання газу до завершення строку дії контракту на транзит газу з "Газпромом". Коболєв пояснив, що Стокгольмський арбітраж рішенням від 28 лютого не дозволив НАК передати контракт на транзит іншій юридичній особі без згоди "Газпрому".

Пошуком партнера для оператора української ГТС займається робоча група на чолі з віце-прем'єр-міністром України з питань енергетики та інфраструктури Володимиром Кістіоном. У березні 2018 року вона завершила консультації з потенційними партнерами. Кістіон заявляв, що тепер Кабмін має погодити умови конкурсу.