"Цей крок був виправданим". У Нацбанку прокоментували інформацію про ввімкнення "друкарського верстата" для гривні
Журналіст зазначив, що "НБУ таки довелося вдатися до додаткової емісії гривні, тобто, грубо кажучи, запустити друкарський верстат", і запитав про наслідки такого рішення в умовах війни.
"Я вважаю, що цей крок був виправданим. Ми всі приймали це рішення, розуміючи, що це крайній захід. Ми вдалися до нього разом, аби забезпечувати обороноздатність і соціальний захист населення. Іншого джерела не було", – сказала Рожкова.
Заступниця голови НБУ наголосила, що "величезні анонсовані суми міжнародної допомоги не надходять швидко", тому що в країнах-партнерах "щось має схвалити парламент, сенат, інші органи".
"Хоча вони й заявили про цю допомогу з перших днів війни, але проходження всіх необхідних кроків забрало час. А нам треба було допомагати країні з перших днів війни", – пояснила Рожкова.
За її словами, випущені в обіг гривні фактично не залишилися в циркуляції на ринку, "тому й не мали впливу на інфляцію".
"Зростання цін сьогодні драйвиться переважно іншими факторами. Водночас фінансування бюджету за рахунок емісії – це крайній захід для центробанку. І це не може бути систематичним джерелом поповнення дефіциту бюджету", – заявила заступниця голови НБУ.
Рожкова вважає, що банківська система України "спрацювала на відмінно" в умовах відкритої війни.
Контекст:
24 лютого, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, НБУ заморозив офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн за 1$.
У Національному банку України прогнозували, що через російське вторгнення інфляція в Україні може перевищити позначку 20%. Водночас голова НБУ Кирило Шевченко запевнив, що "інфляція залишатиметься контрольованою завдяки заходам, які застосовують Кабінет Міністрів і Нацбанк".
Із 3 червня НБУ підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Регулятор сподівається, що це допоможе "захисту гривневих доходів та заощаджень громадян, збільшенню привабливості гривневих активів, зниженню тиску на валютному ринку та посиленню спроможності Нацбанку стримувати інфляційні процеси під час війни".