У Міненерго України хочуть повернути єдину платіжку на газ і його доправлення
В Україні можуть знову ввести єдину платіжку за газ і його розподіл, повідомив виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко у Facebook.
Вітренко пропонує змінити принципи формування тарифів, щоб споживачі були впевнені в тому, що на них не перекладають неефективності роботи операторів мереж.
"Із конкретних речей, над якими ми зараз працюємо у відповідь на запит багатьох споживачів, – це перехід на одну платіжку за газ та розподіл, при цьому щоб тариф на розподіл не був в одних регіонах вищим за тарифи в інших регіонах", – повідомив Вітренко
Серед інших планів міністерства він назвав також автоматичний обмін даними між системою нарахування монетизованих субсидій і системами виставлення рахунків за комунальні послуги. "Так і держава, і споживач зможуть легко контролювати, яку частину рахунку покриває субсидія", – зазначив він.
У жовтні 2019 року НКРЕКП змінила порядок оплати послуг із доправлення газу. Із січня 2020 року плату за транспортування видалено з рахунків за газ. Усі споживачі отримують окремі рахунки: один за газ, другий – за його доправлення. Плата за транспортування газу залежить від обсягу споживання за попередній рік, розділеного на 12 рівних платежів. Наприклад, якщо минулого року клієнт спожив 120 м&³3; газу, то цього року він муситиме щомісяця оплачувати доправлення 10 м&³3;.
Із 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Населення може вільно змінювати постачальника. До 1 серпня вартість газу для побутових споживачів була єдиною.
Уряд України на позачерговому засіданні 18 січня встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за 1 м&³3;. Ціна діятиме до кінця карантину, введеного у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, або до кінця опалювального сезону.
30 січня Нацкомісія України, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, обмежила тарифи 13 компаній на розподіл газу цифрою 1,79 грн за 1 м&³3; на місяць без ПДВ. У лютому газорозподільні компанії знизили ціну на газ для населення за січень, 31 газопостачальна компанія встановила її на рівні граничної – 6,99 грн за 1 м&³3;.
Рішенню Кабміну передувало різке підвищення із січня 2021 року вартості природного газу. Зросли і тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній встановлено на рівні 1121,71 грн/Гкал). Зросли майже вдвічі також тарифи на розподіл газу. З 1 січня Кабмін скасував пільговий тариф 90 коп./КВт-год. на перші 100 кіловат електроенергії для населення.
Збільшення тарифів призвело до протестів під загальною назвою "Стоп тарифний геноцид". Люди виходили на вулиці в багатьох регіонах, зокрема на Прикарпатті, у Полтавській, Харківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Донецькій, Закарпатській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській областях. У деяких населених пунктах протестувальники перекривали дороги і пікетували облдержадміністрації. Протестів не припинили після обіцянки Кабміну встановити держрегулювання цін на газ. 18 січня в Чернівецькій області місцеві жителі перекрили дорогу через кілька сіл, а в Полтаві – автодорогу Київ – Харків.