У питаннях імпорту електроенергії бізнес має досягти компромісу з урядом – експерт
Вимога імпортувати 80% електроенергії, яку ввів уряд, спричинить зниження виробництва й зупинку підприємств через високу вартість такої електроенергії. Важливо знайти компромісне рішення, яке допоможе промисловості вистояти й надалі наповнювати бюджет. Про це заявив директор департаменту стратегічних закупівель сировини й енергетичних ресурсів компанії "Метінвест" Максим Журавльов під час робочої наради, організованої Федерацією роботодавців України, пише "Цензор.НЕТ".
"Ми працюємо на міжнародних ринках із дуже високою конкуренцією, де собівартість і логістика – ключові фактори, які дозволяють нам або бути успішними, або взагалі залишити їх і знижувати наше виробництво. На жаль, логістика зараз дуже дорога. Тепер же значно зростає і собівартість – адже у собівартості в нашому ГЗК-секторі більше 40% займає електроенергія", – сказав Журавльов.
Директор департаменту зазначив, що рішення уряду про підвищення частки імпорту з 50% до 80% стало для промисловості "холодним душем", оскільки це рішення не було узгоджене з бізнесом і підприємства не врахували його у своїх інвестиційних планах.
"Ми намагаємося планувати нашу роботу на якісь довгострокові періоди. І ми закладали у свою історію собівартість електроенергії, виходячи із 30%, потім 50%. Зараз, коли постанову поміняли й змусили нас імпортувати вже 80%, наше виробництво, на жаль, стає збитковим. Виробляти продукцію з мінусовим значенням неможливо. Тому, безумовно, така вартість електроенергії й такі постанови призводять до того, що ми, на жаль, будемо просто зупинятися", – наголосив Журавльов.
Керівник підкреслив, що зменшення виробництва також вплине на надходження до бюджету, тому важливо знайти компроміс.
"Повернення до імпорту 50% електроенергії було б зараз компромісним рішенням з точки зору існування як енергосистеми України, так і ГЗК і металургійного бізнесу в Україні. Також, безумовно, нам дуже хотілося б управляти процесами планування – тому історія з викупом перетину на більш довгострокові періоди дуже важлива для нас", – заявив Журавльов.
Контекст:
Кабмін ухвалив зміни до постанови, згідно з якими будь-який промисловий об'єкт зобов'язаний імпортувати 80% електроенергії для своїх потреб, писало "Суспільне". "Укренерго" зі свого боку гарантує промисловості ще 20%.
Бізнес висловився проти цієї ініціативи, оскільки ціна за доправлення електроенергії через кордон значно зросте й підприємствам буде простіше зупинитися, ніж імпортувати.