У травні Україна ризикує зіткнутися з дефіцитом дизельного пального – Reuters

Україна споживає понад 7 млн тонн дизельного пального на рік
Фото: depositphotos.com

Україна може зіткнутися з дефіцитом дизельного пального через планове обслуговування Мозирського нафтопереробного заводу (НПЗ) у Білорусі, яке збігається із зупиненням постачань із заводів російської компанії "Роснефть". Про це з посиланням на п'ять джерел на ринку 19 квітня попередило агентство Reuters.

Швейцарський трейдер Proton Energy Group, який постачав в Україну дизельне пальне і скраплений газ "Роснефти", зупинив експорт із 1 квітня. Новий постачальник Coral Energy не взяв на себе цих зобов'язань, поінформували співрозмовники.

Україна споживає понад 7 млн тонн дизельного пального на рік, імпортуючи дві третини для своїх потреб переважно з Росії та Білорусі. Після припинення постачань "Proton Україна" намагалася збільшити морський імпорт, але обсяги були недостатніми, стверджує Reuters.

"Роснефть", яка доправила торік в Україну 1,75 млн тонн дизельного пального трубопроводами і залізницею, не планує відновлювати експорт у травні, а на білоруському Мозирському НПЗ із 15 травня до 15 червня триватиме планове технічне обслуговування, продовжили співрозмовники.

За словами трейдерів, Мозирський НПЗ доправить в Україну приблизно 150 тис. тонн дизпального у травні порівняно зі звичайними 240 тис. тонн на місяць.

Одне із джерел Reuters спрогнозувало дефіцит дизельного пального на рівні майже 270 тис. тонн у травні. Інше підрахувало, що дефіцит становитиме від 150 тис. до 200 тис. тонн, коли Україна опиниться в середині посівного сезону.

Контекст:

За даними "Консалтингової групи А-95", роздрібні оператори протягом 16–19 квітня підвищили вартість бензину і дизпального на 0,1–1,4 грн/л, написало видання enkorr. За тиждень із 9-го до 16 квітня вартість дрібногуртових партій дизельного пального зросла на 9%, до 23,66 грн/л. Бензин за цей час подорожчав на 5%: А-92 до 26,14 грн/л, А-95 – до 27,08 грн/л. Основний тиск на ринок здійснює дефіцит ресурсу і зростання котирувань нафти, зазначило видання.

10 березня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль доручив міжвідомчим робочим групам боротися з нелегальним обігом пального, а Антимонопольному комітету – перевірити дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час продажу світлих нафтопродуктів. Так в уряді відреагували на підвищення вартості бензину і дизпального.

2 квітня уряд підписав із Нафтогазовою асоціацією України меморандум про цінову стабільність на ринку нафтопродуктів. Посадовці просили, щоб на час карантину вартість пального опустилася нижче  ніж 30 грн за літр, писала "Економічна правда".

"Привід для підписання меморандуму і смішний, і сумний. Ціна понад 30 грн була тільки на преміальних станціях, яких на ринку 1 тис. із більш ніж 7,5 тис. При цьому на ринку достатньо пропозицій по 28 грн, але муляли саме ці 30 грн", – коментував директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

За словами власника мережі Prime Дмитра Леушкіна, у травні із цінами на пальне може статися "велика неприємність".