Україна до 2026 року планує самостійно забезпечувати половину потреб у ядерному паливі – "Енергоатом"
До 2026 року Україна завдяки власному виробництву планує наполовину забезпечувати себе ядерним паливом, а іншу половину отримувати від партнерства з американською компанією Westinghouse. Про це 25 листопада заявив президент "Енергоатому" Петро Котін, його цитує пресслужба компанії.
За його словами, прогрес і подальший розвиток українського виробництва закріпить остаточний відхід від технологій із РФ. Зокрема, Україна продовжує ліцензування, яке має завершитися вже цього року, щоб наростити промислове виробництво хвостовиків тепловидільних збірок ядерних реакторів атомних електростанцій, які підприємство "Енергоатому" реалізує за технологією компанії Westinghouse.
Аналогічний процес передбачено і для головок для паливних касет у 2024 році.
"Ми рухаємося в тому темпі, на який і розраховували від самого початку. Наступне завдання – будівництво нової лінії збірки. За нашими планами, вже із 2026 року завдяки власному виробництву Україна забезпечуватиме себе ядерним паливом на 50%, а іншу половину отримуватиме від партнерів з Westinghouse", – зазначив Котін.
Очільник НАЕК підкреслив, що українські інженери-атомники виготовляють елементи для палива, яке потім використовують в енергоблоках ВВЕР-440 радянського розроблення.
Контекст:
У січні 2022 року Котін говорив, що із 13 українських енергоблоків ВВЕР-1000 сім уже використовують паливо Westinghouse, а шість – "іще російської сторони". Він прогнозував, що Westinghouse зможе протягом двох років закрити потреби "Енергоатому" в паливі для 13 наявних ВВЕР-1000.
За даними "РБК-Україна", чотири із шести енергоблоків Запорізької АЕС, яка опинилася під контролем російських окупантів, працювали на паливі Westinghouse. Для переходу з російського ядерного палива на американське блоки ЗАЕС модернізували.
У вересні 2023 року партію ядерного палива, вироблену Westinghouse за участю НАЕК "Енергоатом", вперше завантажили в реактор ВВЕР-440 Рівненської атомної електростанції.