Україна має невідкладно забезпечити пакет стимулів для металургів та всіх інших галузей – експерт
Влада України має негайно вжити заходів для підтримки металургійного сектору, щоб утримати економіку України та знизити тарифне навантаження, заявив керівник аналітичного центру розвитку ринкової економіки CMD Ukraine Ігор Гужва в ефірі національного телемарафону, який транслює зокрема Суспільне.
"Криза в ГМК – це дуже сильний удар по всій українській економіці. ГМК – це 10% нашого ВВП. І ця галузь надзвичайно чутлива до несприятливої ситуації, яка склалася в країні: частина підприємств перебуває на окупованих територіях, частина страждає від високих цін на енергоресурси, частина думає над закриттям виробничих потужностей в Україні та перенесенням їх за кордон", – розповів аналітик.
За його словами, системну кризу в ГМК необхідно перемогти, і влада має вжити заходів негайно, насамперед – налаштувати комунікацію з промисловцями, що дасть змогу зрозуміти їхні проблеми та надати пакет стимулів, як це передбачено у Європі.
"Наприклад, за кордоном є система, за якою інвесторам повертають частину вкладених інвестицій у разі форс-мажорів. Також їм надають безкоштовно інфраструктуру та земельну ділянку для розміщення виробничих потужностей із підведеними інженерними мережами – і це тільки на місцевому рівні! А на рівні Єврокомісії бізнесу пропонуються довгі дешеві гроші з можливістю пролонгації. І Україна має невідкладно забезпечити такий самий пакет стимулів для металургів та всіх інших галузей. Тому що наразі – без стимулів, без податкових пільг, із постійним підвищенням тарифів – ми втратимо промисловість. Україна залишиться постачальником сировини та ринком збуту", – резюмував Гужва.
Контекст:
У першому півріччі експорт з України впав на 55,6%, а дохід від нього – на 23,7%, на початку липня писав заступник міністра економіки України Тарас Качка. Причини – блокування портів та ускладнення логістики, через які собівартість української продукції зросла у рази. Через логістичні проблеми великі промислові підприємства скорочують або зовсім зупиняють виробництво: феросплавні підприємства працюють на 20% встановленої потужності, частина українських ГЗК також зупинила роботу.
Заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук заявив, що українці мають бути готовими до "важких сценаріїв", оскільки економічна ситуація в Україні погіршується. За його словами, прогноз НБУ, який передбачає падіння ВВП цього року на третину та інфляцію більш ніж у 30%, "відверто оптимістичний".