Україні має вистачити газу для нормального проходження опалювального сезону – Вітренко

Вітренко повідомив, що заборонив продавати газ промисловості
Фото: Нафтогаз / Facebook
В українських сховищах є досить газу, необхідного для опалювального сезону. Про це голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив агентству "Інтерфакс-Україна" в інтерв'ю, яке було опубліковано 15 жовтня.

"Зараз у сховищах майже 19 млрд м&³3; газу. Ми розуміємо, що 10–15% із цих обсягів належать нерезидентам і можуть бути вивезені в Європу, але можуть бути і продані тут, якщо ціни на нашому ринку будуть не нижчими за європейські. Але навіть без цих обсягів має вистачити газу для нормального проходження опалювального сезону – якраз за рахунок того, що ми, "Нафтогаз", імпортували газ", – сказав він.

Голова компанії зазначив, що попереднє керівництво "Нафтогазу" розробило фінансовий план на 2021 рік, який "узагалі не передбачав імпорту газу".

"І газ власного видобутку "Нафтогаз" продавав на біржі, ці обсяги йшли на промисловість. Коли я прийшов, я заборонив ці продажі газу власного видобутку для промисловості, щоб нам було що поставляти для потреб населення", – пояснив Вітренко.

За його словами, компанія закуповувала газ "за цінами, набагато меншими, ніж поточні місячні ціни на ринку".

"Але є нюанс. За виконання рішень щодо імпорту газу відповідав Отто Ватерландер. Як з’ясувалося, він одноосібно змінив затверджений правлінням план, який приймався вже за моєї участі як голови правління компанії, у бік зменшення імпорту. [...] У нас би зараз було більше газу, купленого за ціною нижче поточної, якби не рішення Отто Ваттерландера", – заявив Вітренко.

Контекст:

Цього року на ринку газу в Європі фіксують дефіцит. Станом на 14 жовтня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС і Великобританії заповнені приблизно на 77,04%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища були заповнені приблизно на 84%, зазначило агентство Reuters.

Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня оновила історичний максимум – понад $1900 за 1000 м&³3;.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.

Водночас українська влада й далі наполягає, що Україна накопичила досить газу для проходження опалювального сезону (зазвичай він починається в середині жовтня). Перед початком опалювального сезону 2020 року в українські підземні сховища закачали 28,3 млрд м&³3;. Це був рекордний запас за останні 10 років, зазначила компанія "Укртрансгаз". У травні в "Нафтогазі" повідомили, що за час опалювального сезону, починаючи з жовтня 2020 року, з ПСГ відібрали 13,2 млрд м&³3;.