Україна націоналізувала Миколаївський глиноземний завод, який належав Дерипасці – Фонд держмайна

Завод не працює із 2022 року
Фото: Миколаївський глиноземний завод / Facebook

Миколаївський глиноземний завод, який раніше належав підсанкційному російському мільярдеру Олегові Дерипасці, перейшов у державну власність. Про це 20 березня проінформував Фонд державного майна України (ФДМУ).

"Завершено націоналізацію чергового активу російського олігарха Олега Дерипаски – ТОВ "Миколаївський глиноземний завод". Відсьогодні єдиним засновником підприємства є Фонд державного майна України", – ідеться у повідомленні.

Голова ФДМУ Віталій Коваль, коментуючи націоналізацію заводу, підкреслив, що "санкційні активи мають працювати виключно на розвиток вітчизняної економіки" і кожен успішний кейс наближає перемогу та підтримує обороноздатність України.

"Успішна українська реалізація санкційних активів – яскравий приклад і стимул для пришвидшення конфіскації та продажу російського майна за кордоном. Важливо продавати конфісковане майно і спрямовувати кошти на підтримку та відновлення України – це справедливо", – пише фонд, посилаючись на Коваля.

Відомство зазначило, що Дерипаска із 2000-х років контролював Миколаївський глиноземний завод, який є одним із найбільших у Європі підприємств кольорової металургії. Із 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, завод не працює.

Контекст:

Дерипаска  російський мільярдер. Він посідає 54-те місце у списку найбагатших росіян, який склав Forbes. Статки Дерипаски видання оцінює у $2,5 млрд.

Бізнесмен із 2018 року перебуває під санкціями США, із 2021-го – під санкціями України, із 2022 року – під санкціями Євросоюзу, Великобританії, Канади, Швейцарії, Австралії та Нової Зеландії.

У перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну Дерипаска закликав до переговорів між країнами.

16 лютого 2023 року повідомили, що Вищий антикорупційний суд України ухвалив рішення націоналізувати низку підприємств Дерипаски в Україні, зокрема Глухівський кар'єр кварцитів і Миколаївський глиноземний завод. Загальна вартість переданого Україні майна становить понад 10 млрд грн.

16 лютого Служба безпеки України проінформувала, що Дерипаску заочно повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 (організація привласнення, розтрата майна або заволодіння ним через зловживання службовим становищем, вчинені організованою групою); ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 (організація легалізації (відмивання) майна, одержаного у злочинний спосіб); ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 110-2 (організація фінансування дій, вчинених із метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону) Кримінального кодексу України.