Україні потрібно врегулювати ситуацію навколо "Мотор Січі" і заробляти гроші, а не канючити кредитний дріб'язок – економіст
"Мотор Січ" може заробляти в Китаї, і уряду України тоді не доведеться нарощувати борги, заявив директор Інституту розвитку економіки Олександр Гончаров.
Уряд Дениса Шмигаля "канючить дріб'язок" у кредит у західних партнерів, хоча має можливість заробляти мільярди на співпраці з Китаєм. Для цього потрібно врегулювати конфлікт із китайськими інвесторами "Мотор Січі", які вклали в українське підприємство приблизно мільярд доларів і готові забезпечити компанію замовленнями. Про це заявив у Facebook директор Інституту розвитку економіки Олександр Гончаров.
Так він прокоментував прохання українського уряду до Європейського інвестиційного банку про надання Україні €25 млн на допомогу малим і середнім підприємствам. Про плани попросити ці гроші писав у Telegram нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко. За інформацією Гончарова, відповідне звернення за підписом міністра фінансів Сергія Марченка схвалили на засіданні уряду.
"Із КНР наша влада побила горшки в усіх напрямках співпраці та реалізації спільних інвестиційних проєктів, – зазначає Гончаров. – Дійшло до того, що Китай уже має намір за допомогою міжнародного арбітражу стягнути з України $3,5 млрд через ПАТ "Мотор Січ" (дедлайн – до 10 листопада 2020 року)".
Він нагадав, що Китай – найбільша економіка світу, і співпрацювати з ним вигідно.
"Гроші треба заробляти там, де їх багато. Однак українська влада постійно сходить із шосе, щоб збирати невеликі гриби у свої особисті кошики, і не поспішає у грибні місця. Судіть самі, ось статистика за обсягами грошової маси у країнах світу: 1. Китай – $25 трлн. 2. США – $14 трлн. 3. Німеччина – $3,3 трлн", – перерахував економіст.
Гончаров зазначив, що, залучаючи в оборонну промисловість та авіаційне двигунобудування партнера в особі Туреччини, України знову навмисне створює потенційний конфлікт, цього разу з ЄС.
"Ну а навіщо треба було поспішати укладати Україні договірні відносини з Туреччиною як стратегічним партнером? Це що, у пику Німеччини і Франції? Особливо в контексті останніх трагічних подій, тим паче – в Берліні засудили нападки [президента Туреччини Реджепа] Ердогана на [президента Франції Еммануеля] Макрона", – аналізує економіст.
Він додав, що США Україна навряд чи може розглядати як надійного і зрозумілого партнера – у них "усе занадто заплутано й невизначено".
"І що в підсумку маємо? Кабмін Шмигаля на засіданні ухвалив чергове рішення звернутися в Європейський інвестиційний банк із проханням надати кредит у розмірі €25 млн для допомоги малим і середнім підприємствам у боротьбі з COVID-19. Тепер це вже норма, канючити дріб'язок?" – написав експерт.
ПАТ "Мотор Січ" – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. 2016 року підприємство придбали китайські інвестори, пов'язані зі Skyrizon, й інвестували в розвиток виробництва понад $100 млн. Згодом ішлося про передання 25% акцій "Мотор Січі" держконцерну "Укроборонпром". Однак у червні поточного року радник гендиректора "Укроборонпрому" Руслан Корж повідомив, що "сьогодні ця пропозиція вже не актуальна, вона втратила силу ще минулого року", писало видання LIGA.net.
Повторна заявка від китайської компанії Skyrizon і групи DCH на видання дозволу на концентрацію акцій ПАТ "Мотор Січ" наразі на розгляді Антимонопольного комітету України. Бізнесмени з Китаю вважають дії АМКУ проявом "недружньої поведінки української влади", що має, на їхню думку, метою експропріацію інвестицій у "Мотор Січі". Вони написали лист до Верховної Ради, у якому просять "припинити безпідставний тиск із боку держорганів", а також допомогти Україні уникнути збитків у розмірі $3,5 млрд, які вони, як інвестори, мають намір стягнути як компенсацію в межах інвестиційного спору в міжнародному арбітражі. Аналогічну претензію надіслали в Мін'юст.
У делегацію для візиту і перемовин в Анкарі в жовтні включили ексвласника "Мотор Січі" В'ячеслава Богуслаєва. Він продав контрольний пакет акцій понад чотири роки тому групі китайських інвесторів.
"Він уже протягом більш ніж чотирьох років не є акціонером компанії і не має повноважень, зберігаючи статус "президента" і "генерального конструктора" лише завдяки непорозумінню з арештом акцій і неможливістю скликати збори акціонерів. Це означає, що Україна і її президент свідомо або через незнання підсовують Ердогану "лижного інструктора" і проблемне підприємство зі спірною власністю", – писав президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. Він вважає, що в підсумку президент України Володимир Зеленський під час поїздки в Анкару дав президенту Туреччини гарантії, яких не зможе виконати.
Видання Times оf Middle East писало, що український віцепрем'єр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський у серпні пропонував представникам турецької сторони купити 50% акцій компанії "Мотор Січ".
"Скандальна деталь цієї пропозиції полягає в тому, що контрольний пакет акцій (понад 50%) єдиного українського серійного виробника авіаційних двигунів компанії "Мотор Січ" належить групі китайських інвесторів. Це означає, що український віцепрем'єр або навмисне вводить в оману турецьку сторону, або Україна шукає спосіб завершити схему протизаконної експропріації українського активу групи китайських інвесторів, у який вони вклали приблизно мільярд доларів", – зазначало українське агентство УНН.
У вересні 2020 року китайські інвестори повідомили Міністерство юстиції України про ймовірність подання позову в міжнародні арбітражні інстанції про стягнення з України $3,5 млрд збитків, завданих блокуванням законних ділових угод між приватними суб'єктами господарювання України та Китаю, писало видання Hubs.