"Українська біржа" просить скасувати санкції, які не дозволяють використовувати програмне забезпечення "Московської біржі"
В "Українській біржі" заявили, що програмного забезпечення, яким можна було б повноцінно замінити наявні електронні торгові системи "Московської біржі", поки що немає.
"Українська біржа" просить скасувати санкції, які не дозволяють використовувати програмне забезпечення "Московської біржі", повідомляє прес-служба українського фондового майданчика 5 червня.
"Останнім часом замість розвитку фондового ринку ми змушені займатися аналізом невідворотних негативних наслідків для економіки України, її фінансових ринків та інвестиційного клімату в цілому від санкцій, передбачених... рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року "Про застосування і скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", – сказано в повідомленні.
Зазначають, що РНБО запрдовадив санкції щодо ВАТ "Московська біржа ММВБ-РТС", а також проти окремих українських суб'єктів господарювання, що використовують у своїй діяльності програмне забезпечення "Московської біржі".
"Таке ПЗ використовують, зокрема, АТ "Українська біржа" і торговці цінними паперами, що є учасниками біржових торгів. На сьогодні в "Українській біржі" немає ПЗ, яким можна було б повноцінно замінити наявні електронні торгові системи. "Українська біржа" працює над вирішенням цього питання. Однак, за нашими попередніми підрахунками, орієнтовний строк для розробки аналогічного ПЗ його тестування та прийняття в експлуатацію може скласти не менше року. При цьому припинення "Українською біржею" використання у своїй діяльності електронних торгових систем і відповідно зупинки біржових торгів і біржових операцій матиме наслідком тимчасове припинення її роботи", – продовжили в "Українській біржі".
Наголошують, що зупинка торгів на "Українській біржі" невідворотно призведе до значного збитку всіх її учасників, серед яких українські торговці цінними паперами (понад 90% – банки), різноманітні фонди під управлінням компаній з управління активами, іноземні інвестори та фізичні особи.
"Припинення роботи "Української біржі" призведе до втрати робочих місць широкого кола учасників біржових торгів, та негативно вплине на сприйняття інвесторами фондового ринку України як країни, де інтереси інвесторів не беруться до уваги. Крім того, в Україні поки що немає прийнятної альтернативи для Української біржі, оскільки інші біржі не надають інвесторам можливості ефективно торгувати на строковому ринку", – повідомили в прес-службі.
Також наголошують, що застосування санкцій, які зачіпають "Українську біржу", "не створює для ВАТ "Московська біржа ММВБ-РТС" негативних наслідків як таких".
"Навпаки це приводить до створення неконкурентних умов діяльності на фондовому ринку України та фактично до знищення провідного українського суб’єкта господарювання. Враховуючи викладене, ми направили листи президенту України, у РНБО і в Національну комісію України з цінних паперів та фондового ринку із проханням вивчити дану проблему на предмет відміни зазначених вище санкцій щодо українських суб'єктів господарювання або їх відтермінування з метою зменшення негативних наслідків для інвестиційного клімату країни", – додали в "Українській біржі".
У разі відсутності відповіді до 15 червня "Українська біржа" має намір "перевести торги акціями, облігаціями, сертифікатами інвестиційних фондів, ф'ючерсними та опціонними контрактами в режим адресних угод без використання ПО "Московської біржі".
У травні 2018-го Рада національної безпеки і оборони України запровадила санкції проти ПАТ "Московська біржа ММВБ-РТС" терміном на три роки.
Агентство "Інтерфакс-Україна" зазначає, що "Московська біржа" раніше володіла великими частками в українських фондових біржах ПФТС та "Українська біржа", а її програмне забезпечення було основою для українських майданчиків.
У 2016 році Московська біржа вийшла з капіталу українських бірж.
У прес-службі ПФТС повідомили агентству, що зараз використовують програмне забезпечення торговельної системи X-STREAM компанії OMX Technology (Швеція).