Українські пацієнти не залишаться без ліків через припинення їхнього продажу виробниками, які співпрацюють з РФ та Білоруссю – ЗМІ
Агентство нагадало, що цього року набули чинності поправки до закону України "Про лікарські засоби", згідно з якими Україна може позбавити реєстраційного посвідчення препарати, які походять із країни-агресора та виробляються компаніями, які пов'язані з Росією та Білоруссю, і профільне міністерство скористалося своїм правом на заборону продажу в Україні ліків, котрі частково або повністю виробляють у Росії й Білорусі.
Комісія Міністерства охорони здоров'я з припинення дії реєстраційного посвідчення склала список із 35 препаратів угорської компанії "Гедеон Ріхтер" – їхнє надходження до аптек України припинять. Незважаючи на світове ім'я, компанія має тісні відносини з РФ, вона і далі виробляє ліки на території Росії, пише "РБК-Україна" й наголошує, що в такий спосіб, через сплату податків до російського бюджету, вона опосередковано фінансує війну проти України.
"Законодавці, звісно, розуміли, що не можна забороняти постачання ліків, яким не має замінника. Тому умова для застосування на заборону супроводжується іншою умовою: заборонений препарат має бути представлений в Україні як мінімум двома аналогами", – ідеться в матеріалі.
Авторка робить висновок, що перший сумнів безпідставний, оскільки в багатьох препаратів є 10 і більше замінників. Щодо монополізації ринку, то не наведено розрахунків, які підтверджують, що така ймовірність справді є, додає "РБК-Україна".
"Коли мова йде про ризик, що закон у нинішній редакції спричинить монополізацію ринку, хотілося б знати, ким саме й ринку чого саме: усіх препаратів, якоїсь групи чи найменування діючої речовини? Монополізацію треба аналізувати не загальними фразами, а детально. Однак замість цього в дискусійному полі знову з’явилася стара як світ теза: українські виробники намагаються витіснити з ринку іноземних. У даному випадку все те саме повторюється знову і знову, лише привід інший", – пише агентство.
Український фармринок, навпаки, дістане додаткові стимули для розвитку: він почне поступово змінюватися, оскільки після виходу з ринку препарату одного виробника, його частину розділять між собою щонайменше два інші препарати і два інші виробники, зазначає авторка "РБК-Україна".
Контекст:
Верховна Рада ухвалила закон про обмеження обігу лікарських засобів компаній, які прямо чи опосередковано виробляють ліки на території РФ або Республіки Білорусь, у травні 2022 року, 6 червня його підписав президент, 8 червня документ набув чинності.
У державній реєстрації ліків можуть відмовити, якщо встановлять, що один чи кілька етапів виробництва пов'язані з підприємствами, розташованими на території РФ і Білорусі, а також якщо заявник чи представник пов'язаний із російськими компаніями. На період дії воєнного стану в Україні Кабмін також може тимчасово зупинити експорт лікарських засобів у разі, якщо їх бракує для потреб системи охорони здоров'я України.