"Укренерго": Зниження тиску газу у ГТС України на 20% не вплинуло на стабільність української енергосистеми
Незважаючи на календарну весну, енергетика України пройшла другий зимовий пік споживання, однак ситуація залишається під контролем, повідомили в "Укренерго".
Незважаючи на календарну весну, днями українська енергосистема пройшла другий зимовий пік споживання – приблизно 23500 МВт, що практично дорівнює зафіксованому раніше річному максимуму – 23800 МВт. Про це повідомила прес-служба національної енергетичної компанії "Укренерго" у Facebook.
"Ситуація повністю контрольована. У зв’язку з тим, що базове навантаження АЕС є більшим, ніж було у грудні та січні (поточне сумарне навантаження енергоблоків складає 11000 МВт), зростання споживання, пов’язане зі зниженням температури повітря, не вплинуло на стабільність роботи енергосистеми. На теплових електростанціях генеруючих компаній наявні резервні блоки, які можуть за необхідності бути включені в роботу для покриття піків споживання", – розповіли в енергетичній компанії.
В "Укренерго" додали, що у зв'язку з перебоями з постачанням газу київські ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, Харківську ТЕЦ-5 і Кременчуцьку ТЕЦ було частково переведено на використання мазуту. Водночас навантаження цих станцій залишилося незмінним, змін в енергобалансі країни не відбулося.
"Ситуація, пов'язана зі зниженням тиску газу в ГТС України на 20%, ніяк не вплинула на стабільність української енергосистеми", – підсумували вони.
28 лютого Стокгольмський арбітраж зобов'язав російський "Газпром" виплатити НАК "Нафтогаз України" $4,63 млрд за недопостачання погоджених обсягів газу для транзиту. Унаслідок двох арбітражних спорів між компаніями і з урахуванням задоволених вимог російської сторони "Газпром" має доплатити НАК $2,56 млрд.
1 березня стало відомо, що "Газпром" отримав гроші від "Нафтогазу України" в рахунок оплати березневих постачань газу, але повернув їх НАК. У російській компанії також заявили, що не постачатимуть газу до України.
У "Нафтогазі" оцінили це як порушення грудневого рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом на постачання газу і заявили, що мають намір вимагати від "Газпрому" компенсації збитків.
"Укртрансгаз" повідомив, що 1 березня через дії Росії тиск у транзитних магістральних газопроводах на вході в українську газотранспортну систему впав до найменшої позначки цього року – 50,3 кгс/см&³2;, хоча транзитним контрактом передбачено дотримання російською стороною тиску на вхідний точці на газовимірювальній станції "Суджа" в діапазоні 60–65 кгс/см&³2;.
У межах економії споживання газу в Україні дитсадкам, школам і вузам рекомендували зупинити роботу до 6 березня включно. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, зараз є дисбаланс споживання газу – 15–20 млн м&³3; на добу. Міненерго вважає, що планове газопостачання буде відновлено після 5–6 березня.
2 березня голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що компанія змушена розпочати процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України" через Стокгольмський арбітраж. Він обвинуватив суд у "подвійних стандартах" й ухваленні "асиметричного рішення" у спорі з Україною про контракти на постачання і транзит газу.
Удень НАК "Нафтогаз України" і польська PGNiG підписали контракт про постачання газу до України.
3 березня Порошенко заявив, що дефіцит газопостачання в Україні ліквідовано.