Жмак вважає, що "Укрзалізниці" немає сенсу співпрацювати з німецькою Deutsche Bahn
Україні немає потреби залучати міжнародних фахівців для оптимізації роботи "Укрзалізниці". Про це 28 вересня заявив голова правління "Укрзалізниці" Володимир Жмак.
Для Європи вантажні залізничні перевезення не такі важливі, як для України, тому в залученні до співпраці з "Укрзалізницею" (УЗ) будь-яких іноземних фахівців немає сенсу. Про це в інтерв’ю "Економічній правді" 28 вересня заявив голова правління УЗ Володимир Жмак.
Так голова УЗ відповів на запитання журналіста, чи варто чекати співпраці з Deutsche Bahn.
"При всій повазі до Deutsche Bahn, що стосується вантажоперевезень, то нас важко порівнювати. У Європі вантажні залізничні перевезення не є настільки життєво важливими, як в Україні. Німеччина, Австрія, навіть Польща мають дуже розвинуті мережі автобанів, тому залізниці конкурувати з ними немає сенсу", – сказав він.
Жмак вважає, що в такій ситуації немає можливості й сенсу залучати до співпраці з УЗ будь-яких іноземних фахівців.
22 січня тодішній прем'єр-міністр України Олексій Гончарук та Мінінфраструктури повідомляли про підписання меморандуму про взаєморозуміння між міністерством і Deutsche Bahn. Гончарук підкреслював, що німецькі фахівці працюватимуть над реформуванням управлінських механізмів "Укрзалізниці", а про продаж або оренду компанії не йдеться.
23 січня Гончарук на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що українську залізницю мають намір передати в управління німцям на 10 років.
У Deutsche Bahn заявили, що не мають наміру брати "Укрзалізницю" в управління, а будуть тільки консультувати компанію. Там також уточнили, що в Давосі було підписано попередню угоду, а меморандум про взаєморозуміння між компанією та Мінінфраструктури мають намір підписати в лютому. Цей документ міститиме умови співпраці з "Укрзалізницею".
5 лютого "Укрзалізниця" в Києві підписала меморандум про стратегічну співпрацю з німецьким залізничним оператором Deutsche Bahn.
Німецька Deutsche Bahn AG – найбільша залізнично-транспортна та залізнично-інфраструктурна компанія Центральної Європи. Контрольний пакет акцій належить державі.