"Укрзалізниця" планує витратити 1,5 млрд грн на сумнівну схему із закупівлі палива – ЗМІ

За підсумками 2020 року "Укрзалізниця" зазнала чистих збитків у розмірі майже 11,9 млрд грн
Фото: depositphotos.com
Компанія "Укрзалізниця" оголосила торги із закупівлі газу більше ніж на 1 млрд грн за сумнівною схемою, що відкриває можливості для корупції, пише 9 листопада з посиланням на дані системи публічних закупівель ProZorro проєкт "Наші гроші".

Журналісти з'ясували, що філія компанії "Центр забезпечення виробництва" у вересні – листопаді оголосила низку закупівель газу на 1,26 млрд грн, очікувана ціна газу різна: від 32,90 до 37,04 грн за м&³3; із ПДВ, але в усіх випадках "Укрзалізниця" не встановила жодного формульного підходу.

У такому разі ціна палива для залізниці в разі ринкових коливань змінюватиметься відповідно до закону, що дозволяє зменшення або збільшення договірної ціни до 10% під час підтвердження довідками уповноважених органів. Але будь-яка зі сторін може відмовлятися погоджуватися з пропозицією свого контрагента, у такий спосіб постачання палива в окремі періоди може відбуватися за ціною, значно вищою за ринкову, оскільки приватний постачальник може не погоджуватися знижувати ціну.

"Наші гроші" наголошують, що така схема закупівель є сумнівною. Журналісти зазначають: через використання такої схеми, яка давала змогу завищувати ціни на постачання дизеля до залізниці від фірми "Вог Аеро Джет", НАБУ та САП передали справу до суду.

Контекст:

"Укрзалізниця" – публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належить державі.

За підсумками 2020 року "Укрзалізниця" зазнала чистих збитків у розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов'язання компанії 2020 року зросли більше ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн, повідомляла пресслужба компанії.

Верховна Рада на засіданні 27 січня 2021 року створила тимчасову слідчу комісію з перевірки та оцінювання стану акціонерного товариства "Укрзалізниця". До складу ТСК увійшло 13 народних депутатів. У вересні ТСК презентувала звіт, згідно з яким "Укрзалізниця" опинилася у критичному стані через корупцію та непрофесіоналізм керівництва.