УНІАН написало про п'ять причин, чому заборона на ліки, пов'язані з агресором, не призведе до дефіциту в Україні

Верховна Рада ухвалила закон про обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташоване на території РФ або Республіки Білорусь, у травні 2022 року
Фото: depositphotos.com
Закон "Про лікарські засоби" із травня цього року ввів заборону на продаж ліків, виробники яких прямо чи опосередковано пов'язані з виготовленням ліків на території Росії чи Білорусі. Агентство УНІАН у статті "Україна побавляється ліків із Росії та Білорусі: Чи відчують це пацієнти?" наводить п'ять причин, чому через новий закон українці не відчують на собі браку необхідних ліків.

Згідно із законом, заборонити можна лише ті ліки, які мають два й більше аналогів. Водночас виробники цих аналогів мають листом підтвердити МОЗ, що вони готові забезпечити 100% потреби країни в конкретному лікарському засобі. За відсутності таких листів лікарський засіб повинен мати щонайменше три аналоги.

Друга причина – не можна забороняти такі категорії ліків: біологічні та імунобіологічні; оригінальні (інноваційні); для лікування рідкісних (орфанних) захворювань; лікарські засоби, форма випуску й дозування яких не мають в Україні генеричних замінників; основні ліки для ВІЛ/СНІД; ліки, щодо яких уклали до 24 лютого 2022 року чинний договір для їхньої закупівлі за бюджетні кошти.

Третя причина полягає в тому, що лікарські засоби, випущені в обіг до заборони, можуть застосовувати в Україні до закінчення строку придатності.

Четверта – до ухвалення остаточного рішення про заборону конкретних ліків долучено пацієнтські організації.

П'ята причина, яку називає агентство, полягає в тому, що іноземним компаніям, пов'язаним із РФ та Білоруссю, дають пів року на те, щоб зробити принциповий вибір – згорнути свій бізнес на території цих держав або потрапити під повну санкційну заборону в Україні.

"Санкційна заборона в Україні накладає на таку іноземну компанію щонайменше репутаційне клеймо, яке засвідчує співпрацю цієї фармацевтичної компанії з терористичною державою та сплату податків до бюджету терористів", – зазначають у публікації.

Оновлений закон "Про лікарські засоби" проаналізувало Національне агентство із питань запобігання корупції й дійшло висновку, що під гаслом боротьби з ліками, виробленими в Росії, тепер в Україні можуть заборонити європейські препарати.

Згідно з дослідженням Proxima research, оприлюдненим ще влітку, загалом іноземні фармкомпанії можуть втратити в Україні приблизно 6% ринку у грошовому вимірі.

"Чи виграють від цього українські гравці фармацевтичного ринку? Мінімально, адже обсяги проблем, із якими зіткнулася галузь під час війни, не можуть бути компенсовані просто вилученням декількох препаратів із безліччю замінників", – ідеться у статті.

Контекст:

Верховна Рада ухвалила закон про обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташоване на території РФ або Республіки Білорусь, у травні 2022 року, 6 червня його підписав президент, 8 червня документ набув чинності.

У державній реєстрації ліків можуть відмовити, якщо встановлено, що один чи кілька етапів виробництва пов'язані з підприємствами, розташованими біля РФ і Білорусі, і навіть якщо заявник чи його представник пов'язані з російськими компаніями. На період дії воєнного стану в Україні Кабмін також може тимчасово зупинити експорт лікарських засобів у разі, якщо їх бракує для систем охорони здоров'я України.