В Асоціації рієлторів України розповіли, коли подешевшає житло

Корупційні схеми змушували забудовників частково закладати у вартість житла витрати на хабарі, зазначили в Асоціації фахівців з нерухомості України
Фото: depositphotos.com
Реформа містобудування, що лежить в основі законопроєкту №5655, завдяки виведенню процесу забудови у прозору площину дасть змогу ліквідувати злочинно-корупційні схеми і сприятиме зниженню цін на первинному ринку житла в Україні. Із такою заявою у своєму Facebook виступила 12 січня Асоціація фахівців з нерухомості України.

"За інформацією від забудовників і девелоперів, нині на українському будівельному ринку існує багато корупційних схем, які напряму впливають на ціну квадратних метрів. Наприклад, одна з них створена ще за часів [експрезидента України, який утік після Революції гідності у 2014 році] Віктора Януковича під назвою "$5 вхід, $5 вихід". Представники будівельної галузі говорять, що частка витрат на хабарі складає від 10% до 20% кошторисної вартості проєкту будівництва, а це чималі гроші. Отже, ця та інші корупційні схеми змушували забудовників частково закладати у ціну житла витрати на побори. У свою чергу можливість отримувати необхідні документи за допомогою автоматичної системи, яка усуває людський фактор та діє тільки в рамках закону, відкриває для будівельного ринку можливість не витрачати кошти на хабарі та знизити ціни на нерухомість", – пояснили в організації.

Рієлтори в асоціації переконані, що реформа містобудування відкриє можливості для чесного ринку і створить сприятливіші умови для покупців новобудов.

"Можливість працювати прозоро також сприятиме швидшій та якіснішій післявоєнній відбулові України", – підсумували автори заяви.

Контекст:

Верховна Рада підтримала проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності" у першому читанні 1 липня 2021 року. Автори документа запропонували зміни до шести кодексів і 21 закону. Вони розраховують, що ухвалення проєкту закону не лише дасть змогу знизити корупційні ризики й підвищити публічність і прозорість у цій галузі, а й чітко визначить права, обов'язки, відповідальність учасників будівництва.

1 грудня 2022 року законопроєкт зняли з розгляду парламентом. На його доопрацюванні наполягали Асоціація міст України, мери міст, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Міністерство культури та інформполітики, Національна спілка архітекторів України.

13 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт у цілому. За нього проголосувало 228 депутатів. Документ перебуває на підписі у президента.

Згідно із законопроєктом №5655, уся документація проходитиме через електронний кабінет у Єдиній державній електронній системі будівництва.