В Україні планують ввести нові пенсії з розрахунком виплат за системою балів

В Україні хочуть ввести накопичувальну систему пенсій
Фото: depositphotos.com

Міністерство соціальної політики оприлюднило законопроєкт про пенсійну реформу, який передбачає, що пенсійна виплата складатиметься з базової пенсії й страхового складника. Документ презентували для обговорення на сайті Спільного представницького органа репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок.

Згідно з проєктом, структура системи пенсійного забезпечення в Україні складатиметься з трьох рівнів:

  • перший рівень – солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; 
  • другий рівень – система загальнообов'язкового накопичувального пенсійного забезпечення;
  • третій рівень – система недержавного пенсійного забезпечення, що базується на засадах добровільної участі громадян, роботодавців та їхніх об'єднань у формуванні пенсійних накопичень.

Перший і другий рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему загальнообов'язкового державного пенсійного забезпечення. Другий та третій рівні становлять систему накопичувального пенсійного забезпечення. Для окремих категорій громадян додатково до загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яке є однаковим для всіх категорій громадян, можуть встановлюватися додаткові умови й норми, зазначено в документі.

Розмір базової частини пенсії за віком становить 30% мінімальної заробітної плати після сплати податків. Страховий складник залежатиме від трудового стажу й заробітної плати. Його розрахунок обчислюватимуть за бальною системою. Під час офіційного працевлаштування робітник отримує бали за кожен місяць, і їхня кількість помножується на вартість одного балу. Цю вартість визначає Кабінет Міністрів України і затверджують щороку з 1 березня, вказано у законопроєкті. Формула розрахунку спирається на середню заробітну плату в Україні за певний період.

Для виходу на заслужений відпочинок необхідно мати 35 років трудового стажу (в разі виходу на пенсію у 60 років) або принаймні 15 років стажу (для виходу на пенсію у 65 років).

Контекст:

2020 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль прогнозував, що до 2035 року пенсіонерів в Україні буде удвічі більше, ніж працездатного населення, і держава не зможе платити їм пенсії

Міністр фінансів України Сергій Марченко говорив 2021-го, що солідарна і накопичувальна пенсійні системи мають діяти в Україні разом і на той момент тривало обговорення моделі запуску накопичувального рівня.

За кілька місяців до початку повномасштабної війни РФ проти України, у грудні 2021 року, голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомляв, що Верховна Рада 2022 року ухвалить пакет законопроєктів, що передбачають перехід на накопичувальну пенсійну систему. У листопаді 2022-го міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович сказала, що введення обов'язкового накопичувального рівня пенсійної системи планують після закінчення війни.