В Україні вже зібрано 12 млн тонн зерна, прогноз урожаю покращився до 65–67 млн тонн – Мінагрополітики
В Україні в умовах російського вторгнення вже зібрано 12 млн тонн зерна нового врожаю із загальної площі 3,5 млн га, додав прем'єр-міністр Денис Шмигаль із посиланням на інформацію Мінагрополітики.
Шмигаль зазначив, що фактично розблоковано роботу морських портів в Одеській області. Сьогодні перший корабель з українським зерном пройшов перевірку у Стамбулі. За словами глави уряду, це "дасть додаткові можливості для експорту зерна й більше впевненості для аграріїв".
"Загалом за червень ми експортували 3,2 млн тонн із 5 тонн, які було потрібно. Експорт поступово зростає і залізницею, і дорогою, і через дунайські порти. Морські порти значно розширять ці спроможності і аграрії отримають нові можливості для збуту продукції. Держава робить для цього все необхідне", – заявив прем'єр.
Шмигаль також згадав нещодавно введену програму грантів на розвиток садівництва, теплиць, розвиток перероблення та мікропідприємств, у межах якої вже подано та опрацьовано понад 5 тис. заявок. Уже цього тижня, за його словами, перші заявники одержать держпідтримку.
Контекст:
2021 року Україна зібрала понад 84 млн тонн зернових та зернобобових культур, олійних культур – 22,6 млн тонн. У Мінагрополітики ці обсяги називали рекордними за часи незалежності.
Цього року Україна планує зібрати не менше ніж 50 млн тонн зерна, заявляли у Мінагрополітики на початку липня.
Російські окупанти вивезли із захоплених територій України щонайменше 400 тис. тонн зерна, заявляли в Мінагрополітики 25 червня. Окрім того, Росія обстрілює та знищує зернові термінали та поля з урожаєм. Президент Володимир Зеленський заявляв про побоювання, що український урожай цього року може виявитися вдвічі меншим від звичайного через війну.
Станом на 1 липня російські війська контролювали приблизно 22% сільськогосподарських угідь України. Про це свідчать супутникові фотографії NASA Harvest, повідомляє NASA Earth Observatory. На цих територіях вирощують озимі культури, такі як пшениця, жито та ячмінь.