Верховний суд Нідерландів не дав Росії відтермінування з виплати $50 млрд колишнім акціонерам ЮКОСа

Верховний суд Нідерландів ухвалив рішення за клопотанням російської сторони
Фото: depositphotos.com
Верховний суд Нідерландів 4 грудня відхилив клопотання Російської Федерації про зупинення виконання арбітражних рішень, ухвалених 2014 року.

Верховний суд Нідерландів 4 грудня відхилив клопотання Росії у справі російської нафтової компанії ЮКОС. Влада РФ просила зупинити виконання рішень за позовами колишніх акціонерів компанії, яким мають виплатити $50 млрд. Про це повідомила пресслужба відомства.

"У справі між Російською Федерацією і трьома колишніми акціонерами нафтової компанії ЮКОС Верховний суд сьогодні відхилив клопотання Російської Федерації про зупинення виконання арбітражних рішень, ухвалених 2014 року. Ці рішення зобов'язали Російську Федерацію виплатити приблизно $50 млрд компенсації за нездатність захистити інтереси акціонерів", – повідомляють у релізі.

Ідеться про компанії: Veteran Petroleum Ltd, Yukos Universal Ltd та Hulley Enterprises Ltd.

На думку суду, скасування або зупинення рішення вплине на дві сторони, він не виявив аргументів для задоволення клопотання російської влади.

"Колишні акціонери ЮКОСа можуть і далі домагатися виконання арбітражних рішень до остаточного рішення у справі", – повідомив суд.

Справу про заподіяння керівництвом компанії ЮКОС шкоди бюджету Росії порушили 2003 року. 2 липня 2003 року затримали співзасновника банку "Менатеп" Платона Лебедєва, 25 жовтня того самого року – голову правління ЮКОСа Михайла Ходорковського. У травні 2005 року кожного з них засудили до дев'яти років колонії, пише "Коммерсантъ".

2009 року засуджених повернули до Москви з колоній, щоб висунути обвинувачення у другій справі – про розкрадання акцій "дочок" ЮКОСа і видобутої компанією нафти на суму понад 890 млрд руб., а також легалізації частини цих коштів. У грудні 2010 року бізнесменів визнали винними і засудили до 14 років колонії.

20 грудня 2013 року президент Росії Володимир Путін помилував Ходорковського, якого того самого дня звільнили, він покинув країну. Лебедєв вийшов на волю в січні 2014 року після постанови Верховного суду, який знизив йому строк до фактично відбутого.

18 липня 2014 року третейський суд у Гаазі ухвалив рішення про стягнення з Росії $50 млрд на користь акціонерів компанії ЮКОС. 2016 року Окружний суд Гааги скасував рішення арбітражу.

19 січня 2017 року Конституційний суд РФ дозволив не платити колишнім акціонерам ЮКОСа €1,9 млрд компенсації за рішенням ЄСПЛ.

9 травня 2017 року апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення, що влада Росії порушила російське податкове законодавство, висунувши до концерну ЮКОС надмірні вимоги щодо покриття заборгованості перед державою, що в підсумку призвело до початку процедури банкрутства нафтової компанії в березні 2006 року.

18 лютого 2020 року апеляційний суд Гааги скасував вердикт голландського суду першої інстанції і залишив чинним рішення гаазького арбітражу, яке зобов'язувало Росію виплатити ексакціонерам нафтової компанії ЮКОС $50 млрд. За час судового процесу через нарахування відсотків сума зросла до $57 млрд.

За інформацією мін'юсту РФ, рішення суду оскаржили у травні 2020 року, а в жовтні, за даними "РИА Новости", Росія попросила зупинити виконання рішення.