"Вирівнює умови для банків порівняно з обмінниками". НБУ пояснив скасування обмежень на курс продажу іноземної валюти
"Із 21 травня 2022 року НБУ дозволив банкам не обмежувати свої курси з продажу готівкової валюти. Це вирівняє умови для банків порівняно з обмінниками, що сприятиме підвищенню ефективності готівкового ринку та зменшенню коливань обмінного курсу на ньому", – ідеться в повідомленні.
Регулятор стверджує, що під час воєнного стану ринок готівки працює в обмеженому режимі і "банки можуть продавати через каси іноземну валюту лише в тому обсязі, в якому до цього купили її в населення".
"До війни між готівковим та безготівковим сегментами ринку існувало майже вільне перетікання готівкової валюти, плюс населення могло вільно купувати валюту в банків. Наразі валютні обмеження НБУ поставили "завісу" на такі перетікання та на обсяг продажу готівкової валюти банками", – пояснили в Нацбанку.
Там стверджують, що зараз на ринку готівки "здебільшого купують валюту для спекулятивного заробітку, фінансування "сірого" імпорту, який не належить до критичного, а також переведення заощаджень в іноземну валюту".
"Жоден із цих напрямів не є критичним пріоритетом для підтримки економіки під час війни. Тому Національний банк не витрачає дефіцитні міжнародні резерви для згладжування коливань у цьому сегменті ринку", – зазначив регулятор.
Контекст:
Офіційний курс гривні заморожено на рівні 29,25 грн за 1$ – його Нацбанк установив 24 лютого, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
20 травня голова НБУ Кирило Шевченко заявив у коментарі "Економічній правді", що регулятор повернеться до вільного (офіційного) курсу обміну валют, коли буде виконано три умови: відновлено експорт, знижено невизначеність, пов'язана з війною, і зникне нестабільність на фінансовому ринку.
Цього самого дня Нацбанк ухвалив рішення скасувати обмеження курсу продажу валюти в точках їх обміну.