Високі податки та штрафи зупиняють великі інвестиції – Федерація роботодавців України
Коли уряд каже про нереалізований потенціал в $1 трлн ВВП протягом 10 років, бізнес згадує все те "добре", що зробила держава для українського бізнесу за останні роки, пише у своєму блозі директор департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України Олександр Яворський.
У звіті прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля під час презентації аудиту української економіки йшлося переважно про те, скільки грошей Україна могла б заробити, але не заробила, пише у своєму блозі на сайті LIGA.net директор департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України Олександр Яворський.
Коли уряд каже про нереалізований потенціал в $1 трлн ВВП за 10 років, бізнес згадує все те "добре", що зробила держава для українського бізнесу протягом останніх років, "щоб цей величезний потенціал – аж на $1 трлн – реалізувати", зазначає він.
"Відразу пригадався нещодавній закон №466-IX, який посадив багато різних галузей – від айтішників до металургів, від тютюнової галузі до фактично кожного українського експортера – на дуже "короткий ланцюг" наших податківців. Про правило "ділової мети" згадував. Про те, як податковий комітет Верховної Ради по суті проігнорував усі негативні сигнали від провідних бізнес-асоціацій України під час прийняття цього закону. Згадався тиск на великих інвесторів зі сторони державних органів. У тій же тютюновій галузі – як тільки було завершено трирічну судову тяганину між податківцями та "Філіп Морріс Україна" шляхом підписання затвердженої Кабінетом Міністрів мирової угоди, так одразу Антимонопольний комітет відкрив справу про начебто державну допомогу. Тобто відновлення порушених прав компанії цей орган розглядає як потенційну підтримку від держави", – нагадав Яворський.
Він додав, що з таким успіхом Антимонопольний комітет може відкрити справи про державну допомогу проти всіх платників податків, які домоглися скасування в судах незаконних донарахувань, виписаних податківцями.
"Це не єдина дуже спірна справа з боку цього державного органу проти тютюнових компаній. Адже цього року Антимонопольний комітет браво звітував, як він оштрафував усіх найбільших іноземних інвесторів на тютюновому ринку на кілька мільярдів гривень – начебто за монополізацію ринку оптового продажу сигарет. Причому спочатку сам же Антимонопольний комітет дав офіційний дозвіл на таку монополізацію", – підкреслив директор департаменту Федерації роботодавців України.
Яворський нагадав, що під час майже кожного бюджетного процесу Україна різко підвищує акцизи.
"Асоціативний ряд "органічно" завершив факт, як одним махом із 2021 року держава піднімає акцизи на найбільш інноваційну та, ймовірно, найменш шкідливу для здоров'я тютюнову продукцію – так звані ТВЕН (тютюнові вироби для електричного нагрівання) – відразу в чотири рази. Усупереч існуючій податковій практиці Євросоюзу і наявним висновкам контролюючих органів США", – заявив він.
На думку автора, усе це свідчить про те, що Україні потрібні гроші тут і зараз, але не потрібні великі інвестиції.
"Адже великі інвестиції "не живуть" там, де є непередбачуваність, свавілля і надмірний тиск. Тій же "Філіп Морріс" українська влада, по суті, зарубала великий інвестиційний проєкт відкриття експортного хабу з виробництва і продажу сигарет з України за кордон. Хоча досі компанія намагається експортувати з України сигарети не тільки до країн Кавказу, але навіть у Японію. А чи можна по-іншому? Так, можна. От приклад Італії – не найбагатшої країни ЄС. Країни, де також є певні проблеми з побудовою правової держави, з корупцією. Але, на відміну від України, тут до іноземних інвесторів ставляться з набагато більшим розумінням і повагою. Тут різко не підвищують податків. Тут не намагаються з усіх сил накласти необґрунтовані штрафи", – написав Яворський.
Тому, зазначає він, "Філіп Морріс" нещодавно оголосила план відкриття в Італії нового сервісного центру цифрової інформації, у його створення компанія планує інвестувати приблизно €100 млн і створить майже 400 нових робочих місць.
"Саме в Італії компанія відкрила свою першу високотехнологічну фабрику в Болоньї з виробництва ТВЕН для IQOS. При цьому лише в Італії під цю фабрику компанія вже встигла розбудувати величезну мережу постачальників – приблизно 8 тис. італійських компаній – у тому числі невеликих, які працюють у місцевому сільському господарстві. А от в Україні зараз лише обговорюють можливість побудови такої фабрики з виробництва ТВЕН. Хоча потужні промислові можливості є – зокрема, у компанії є фабрика з виробництва сигарет у Харківській області, яка б могла стати основою для розширення виробництва, освоєння нової високотехнологічної продукції, розширення мереж постачання і збільшення експорту виробленої в Україні продукції за кордон", – заявив автор.
Після різкого підвищення акцизів в чотири рази, запланованого на січень 2021 року, на цих планах, імовірно, також поставлять хрест, підсумував він.