"Юристи "Газпрому" були дорожчими". Вітренко заявив, що за результат у Стокгольмському арбітражі відповідав особисто
Внесок запрошених західних юристів, які разом зі співробітниками НАК "Нафтогаз України" брали участь у процесі проти російського "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі, не можна применшувати, однак відповідальність за результат була на співробітниках "Нафтогазу", заявив виконавчий директор НАК Юрій Вітренко.
Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко у Facebook заявив, що відповідальність за результат у судовому процесі проти "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі була насамперед на співробітниках "Нафтогазу".
"Перед моєю командою стояла задача зробити максимально точні розрахунки та аналіз, навести достатньо вичерпних аргументів і контраргументів, чому наші розрахунки та вимоги є справедливими та обґрунтованими. До речі, коли я ініціював цей арбітраж за транзитною справою, спочатку потрібно було переконати наших зовнішніх юристів та експертів, оскільки вони не бачили перспективи у цій справі", – написав він.
Вітренко зазначив, що завдання юристів полягало в доборі правильних юридичних інструментів і конструкцій, що підтверджували право України на зміни в комерційних відносинах із "Газпромом", які в "Нафтогазі" вважали справедливими.
Вітренко зазначив, що з директором НАК із правових питань та взаємодії з органами влади Ярославом Теклюком та іншими співробітниками "Нафтогазу" працював над усіма документами, які подавали до суду.
"Разом із Ярославом ми представляли "Нафтогаз" на судових слуханнях. Разом з іншими співробітниками групи "Нафтогаз" ми були свідками в цьому судовому процесі. У жодному разі не намагаюся применшувати внесок нашої команди зовнішніх юристів. Але потрібно розуміти, що відповідальність лежала передусім на представниках "Нафтогазу". За результат зміни у комерційних відносинах із "Газпромом", зокрема за результати комерційного арбітражу в цілому, відповідав я особисто. Західні юристи були і в нас, і в "Газпрому". У "Газпрому" вони, до речі, були дорожчими", – додав він.
Виконавчий директор НАК пояснив, що розповів про внесок співробітників компанії у здобуття перемоги над "Газпромом", оскільки під його попереднім повідомленням було багато коментарів про те, що над цим "працювали передусім зовнішні юристи, тож і перемогою потрібно завдячувати їм, а менеджери "Нафтогазу" тут ні до чого".
У попередньому пості Вітренко розповідав, що звернувся до керівництва "Нафтогазу" щодо порушення компанією трудового договору та невиплати йому премії за перемогу над "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. З урахуванням того, що арбітраж підтвердив борг української сторони за постачання газу в розмірі понад $2 млрд, "Газпром" мав виплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд. За твердженням української компанії, із 1 березня 2018 року на суму боргу нараховували пеню. "Газпром" оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу і розпочав процедуру розірвання контракту з "Нафтогазом".
У липні 2018 року "Нафтогаз" розпочав новий процес проти "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі, вимагаючи переглянути транзитний тариф на 2018–2019 роки. Попередня сума вимог становила майже $12 млрд (без відсотків).
27 грудня 2019 року російська компанія "Газпром" виплатила Україні $2,9 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.
"Газпром" і "Нафтогаз" у межах переговорів домовилися відкликати всі позови, які стосувалися контрактів 2019 року.
Топменеджмент компанії, який брав участь у процесі, отримає премії в розмірі 1% від $2,9 млрд, говорив Вітренко.
30 січня голова НАК Андрій Коболєв повідомив, що отримані від "Газпрому" $2,9 млрд компенсації за рішенням Стокгольмського арбітражу вже на рахунках "Нафтогазу".