Заходу треба за допомогою інформаційного впливу похитнути впевненість росіян в економічній стабільності – Київський безпековий форум

У КБФ вважають, що санкції проти РФ треба посилювати
Фото: ЕРА

В економіці країни-агресора Росії є уразливі місця, і це має використати Захід, щоб підірвати потенціал "воєнної машини" цієї країни. Про це йдеться в економічному огляді, який опублікував 30 травня Київський безпековий форум (КБФ).

"Є сенс довгостроково націлитися на найбільш уразливі місця російської економіки й воєнної машини, щоб із часом підірвати потенціал агресивної зовнішньої політики РФ. Для цього необхідно посилити санкції та контроль у галузі постачання товарів подвійного призначення, витіснити Росію з ніш збройового експорту, які стимулюють її ВПК, максимально обмежити доступ до нових технологій, заохочувати "відплив мізків", – вважають у КБФ.

Його аналітики зазначили, що право мінфіну США вводити вторинні санкції за сприяння російському експорту й військовому виробництву "змусять економіку РФ відчути тиск введених раніше обмежень".

"Це вже відчувається. Від зменшення обсягу перевезень російської нафти грецькими танкерами до проблем із розрахунками китайських банків (у тому числі через це в березні китайський експорт до РФ скоротився на 16%, у квітні – на 13% порівняно з відповідними місяцями минулого року)", – підкреслили в КБФ.

На думку авторів матеріалу, потрібна також подальша ізоляція фінансової системи Росії та зниження її газового експорту – тобто "повна заборона на експорт до ЄС російського зрідженого природного газу, яка обговорюється в рамках 14-го пакету санкцій, і припинення постачання трубопровідного газу українською ГТС разом із закінченням дії контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом" 31 грудня цього року (треба готуватися до протистояння тиску з боку Словаччини й Угорщини)".

"Окрім того, Заходу слід прагнути похитнути впевненість росіян в економічній стабільності за допомогою інформаційного впливу, інструменти якого не використовуються належним чином, хоча при поваленні СРСР вони відіграли серйозну роль. Але ключовим елементом стратегії має бути систематична військова й фінансова допомога Україні, яка буде здатна переконати [нелегітимного президента РФ Володимира] Путіна в беззастережному й довгостроковому характері підтримки України", – заявили в КБФ.

Представники форуму підрахували, що сумарна військова, фінансова й гуманітарна підтримка України в середньому становила $104 млрд на рік, а це 0,2% від сумарного річного ВВП основних партнерів України (країн G7, інших країн Євросоюзу й Норвегії).

"[Це насправді] вельми помірні кошти, зважаючи на те, що на кону стоїть щонайменше збереження світового порядку, а можливо, й майбутнє світової цивілізації", – підкреслили в КБФ.

Контекст:

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року, коли Росія повномасштабно вторглася в Україну, щодо РФ ввели понад 15 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – понад 20 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію і Північну Корею.