Законопроект щодо підвищення вартості сигарет уже підготовлено і його лобіюють три великі тютюнові компанії – ЗМІ
Якщо законопроект ухвалять, то найдешевші сигарети, які сьогодні коштують 18–22 грн, подорожчають щонайменше на 5 грн, пише "Обозреватель". За даними видання, Міністерство фінансів розробило документ, який підтримали три великі міжнародні тютюнові компанії: "Бритіш Американ Тобакко", "Філіп Морріс Україна" і "Джей Ті Інтернешнл".
Міністерство фінансів України пропонує підвищити ціни на дешеві сигарети до 26,8 грн за пачку. Відповідний законопроект уже підготовлено, пише з посиланням на свої джерела "Обозреватель" у статті "Мінфін підвищує вартість дешевих сигарет на догоду світовим гігантам". Документ лобіюють три великі міжнародні тютюнові компанії: "Бритіш Американ Тобакко", "Філіп Морріс Україна" і "Джей Ті Інтернешнл", стверджують автори.
Якщо його ухвалять, то найдешевші сигарети, які сьогодні коштують 18–22 грн, подорожчають щонайменше на 5 грн.
"У Міністерстві фінансів повністю ігнорують альтернативний спосіб підвищення акцизних зборів через ефективне використання адвалорної ставки. Адвалорну ставку як частину акцизного збору активно застосовують у країнах ЄС. Суть адвалорної ставки дуже проста і справедлива: споживачі дорожчих сигарет платять більший податок, ніж споживачі дешевих. Це дуже простий і дієвий спосіб підвищити доходи бюджету й ефективно боротися з курінням", – наголошують у матеріалі.
Той, хто палить сигарети за 30–40 грн, навряд чи перейде на контрабанду, якщо ціна на них зросте, він або платитиме більше, або перейде на інші бренди у прийнятній для себе ціновій категорії, або ж кине палити, припускають автори статті.
"Українська влада чомусь не розглядає такого шляху, хоча, за прорахунками експертів, уведення адвалорної акцизної ставки для сигарет будь-якої вартості дасть держбюджету в сім разів більше надходжень, ніж уведення "мінімальної" роздрібної ціни на сигарети", – пише видання.
Журналісти "Обозревателя" вважають, що обрана схема підвищення цін на сигарети може бути результатом корупційної змови.
"Міжнародні корпорації мають достатньо ресурсів, щоб скуповувати посадовців у всьому світі. І, з огляду на все, їм удалося знайти "потрібні аргументи" для міністерства-ініціатора. Знайдуть вони їх і для інших учасників процесу, із якими, за нашими відомостями, зараз іде активна робота. Так, за попередньою інформацією, Державна фіскальна служба Продана (в.о. глави відомства Мирослав Продан. – "ГОРДОН") вже дала добро на підтримку скандального законопроекту", – заявили автори статті.