Замість скасування відшкодування ПДВ на експорт сировини держава може задіяти стимули для розвитку переробної галузі – економіст
"Зараз війна. Влада має дуже обережно ставитися до експортних галузей: зважаючи на логістичні труднощі та складнощі на ринках збуту, ми маємо конвертувати у гроші всю нашу продукцію, щоб мати можливість наповнювати бюджет, платити зарплати та пенсії та робити інвестиції. Зараз важлива кожна копійка. Тому необхідно вести переговори з бізнесом і допомагати йому – інакше стан економіки тільки погіршиться", – сказав експерт.
Економіст вважає, що держава має стимулювати розвиток переробної галузі, а не забирати в неї гроші.
"Держава може стимулювати переробну промисловість – тим більше, що для цього існує великий арсенал засобів, у тому числі публічні закупівлі та державні замовлення, гарантії збереження інвестицій та довгі дешеві гроші. У країні зараз велика потреба у продукції та товарах, і ми маємо максимально закривати ці замовлення продукцією власних виробників. Що стосується гарантій, то варто вивчити досвід Ізраїлю – воюючої країни, у яку активно вкладають інвестиції", – зазначив Гужва.
На його думку, будь-яке додаткове навантаження на бізнес у сьогоднішніх обставинах може знищити його.
"Держава точно мала б зараз сфокусуватися на вирішенні проблем бізнесу і особливо промисловості. Наприклад, Мінекономіки має 10–15 мільярдів гривень, вони заявили, що збираються інвестувати їх у будівництво теплиць. Мені ж здається, що ці інвестиції слід вкладати у розвиток промисловості, зокрема – у розбудову індустріальних парків", – переконаний Гужва.
"РБК-Україна" пише, що проєкт плану відновлення України, підготовлений Національною радою з відновлення України від наслідків війни, передбачає скасування відшкодування ПДВ експортерам сировини.
"Проти цього рішення виступили українські бізнес-асоціації: на їхнє переконання, це дуже негативний сигнал для інвесторів, а в України наразі і без цієї ініціативи багато високих ризиків, які перешкоджатимуть відновленню економіки після перемоги", – ідеться у матеріалі.