Затверджений НКРЕКП тариф на передавання для державної "Укренерго" недостатній – Інститут майбутнього

Держпідприємство "Гарантований покупець" не змогло розрахуватися із "зеленою" генерацією за половину електрики у 2022 році
Фото: depositphotos.com

Компанія "Укренерго" у І кварталі поточного року недоотримує кошти на свою діяльність та виконання зобов'язань через те, що наприкінці 2022 року Національна комісія з питань енергетики та комунальних послуг затвердила занижений тариф на передавання електроенергії для компанії, заявив у статті для ZN.UA експерт з енергетики Українського інституту майбутнього у Києві Андріан Прокіп.

"Наскільки справедливо, що нещодавно затверджений НКРЕКП тариф на передачу електроенергії для державної НЕК "Укренерго" вочевидь є недостатнім для покриття витрат?" – пише Прокіп.

За його словами, регулятор підвищив тариф значно менше, ніж просила та обґрунтовувала "Укренерго", яка зіткнулася зі скороченнями обсягів передавання електроенергії, а отже, і тарифного виторгу за значно вищих витрат.

"Фінансові проблеми "Укренерго" зумовлюють борги перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ). А в умовах, коли Україна втратила доступ до Запорізької АЕС, три чверті потужностей ТЕС і третину ТЕЦ, саме ВДЕ відіграють важливу роль в енергозабезпеченні", – підкреслив Прокіп.

Він нагадав, що з 13 лютого сонячна погода сприяла зростанню виробництва на сонячних електростанціях, що допомогло значному скороченню вимкнень електропостачання.

Контекст:

Співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний заявляв, що Україна з 2020 року втрачає інвесторів, які могли б вкладати кошти в нову "зелену" енергетику, оскільки Міністерство енергетики, профільний комітет у Верховній Раді та НКРЕКП цілеспрямовано доводять галузь до стану банкрутства низьким рівнем оплати за електроенергію. Про це писав "Цензор.НЕТ".

Агентство "РБК-Україна" зазначало, що держпідприємство "Гарантований покупець" не змогло розрахуватися із "зеленою" генерацією за половину електрики у 2022 році.

На початку лютого інвестори в "зелену" енергетику закликали президента України Володимира Зеленського, народних депутатів України й уряд урятувати галузь і якнайшвидше вирішити проблеми, які накопичувалися останніми роками і від вирішення яких залежить подальший розвиток ВДЕ в Україні й анонсований урядом "зелений" енергетичний перехід. Про це звернення у Facebook писала Українська вітроенергетична асоціація.