Завдяки морському імпорту ситуація з вугіллям в Україні покращилася, але вона ще далека від ідеалу – ЗМІ
"Через критично низькі запаси вугілля напередодні опалювального сезону цю зиму називали однією з найскладніших за всю історію України. Наразі завдяки морському імпорту ситуація трохи покращилася, але все одно далека від ідеалу. Наприкінці січня на складах українських ТЕС було близько 700 тис. тонн вугілля, що на 30% менше гарантованих запасів. Проте в останні тижні запаси на складах збільшуються", – зазначило видання.
Автор статті Микола Топалов наголосив, що по вугільній сфері РФ вдарила сильніше, ніж по постачаннях інших енергоресурсів.
"Яскравим прикладом є постачання енергетичного вугілля, яке Росія припинила з листопада 2021 року, коли стало відомо про низькі запаси на складах українських ТЕС. Окрім того, Росія заблокувала транзит палива з Казахстану. Паралельно РФ відмовилася постачати електроенергію, хоча Україна з 1 листопада 2021 року зняла заборону на її імпорт, – ідеться у статті. – Найбільш слабке місце України в контексті вугілля – Луганська ТЕС ДТЕК, яку можна забезпечити сировиною лише залізницею з боку Ростовської області. Росія вже блокувала постачання у цьому напрямку, змусивши українську владу переводити станцію на спалювання газу, що в рази збільшило витрати на виробництво електроенергії".
Автор матеріалу додав, що на початку січня постачання розблокували, і на Луганську ТЕС надійшла перша партія вагонів із вугіллям.
"На січень укладений контракт, постачальник підтвердив поставку 50 тис. тонн вугілля. Інформації щодо постачання вугілля в лютому немає. На складі Луганської ТЕС є 29,6 тис. тонн вугілля. У разі повного блокування постачань протягом тривалого часу під загрозою опиняться енергозабезпечення регіону і теплозабезпечення міста Щастя", – цитує "Економічна правда" надіслану від ДТЕК відповідь.
Видання пише, що Росія розуміє всі ці ризики і може повторно зупинити постачання.
Контекст:
Опалювальний сезон 2021/2022 Україна розпочала з низькими запасами вугілля. Затверджений Міністерством енергетики графік накопичення вугілля передбачав, що вже у вересні 2021 року запаси вугілля перевищать 2 млн тонн, але наприкінці жовтня в Міненергетики констатували, що реальні запаси на станціях учетверо менші за заплановані, писав "Фокус".
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив 17 грудня, що дві ТЕС та дві ТЕЦ переходять на природний газ через дефіцит вугілля на складах.
Цьому рішенню передував звіт СБУ, в якому спецслужба попередила уряд України про реальну загрозу зупинки ТЕС через дефіцит вугілля. Згідно з документом, станом на 1 грудня на складах було 486,2 тис. тонн вугілля за планового накопичення 2632,7 тис. тонн (відхилення – 2146,5 тис. тонн).
Щоб поповнювати склади Україна щомісяця імпортуватиме від шести до 10 кораблів вугілля морським шляхом, заявляв Шурма.
880 тис. тонн вугілля з вересня до грудня 2021 року імпортувала "ДТЕК Енерго". У сумі ДТЕК підписав контракти на дев'ять суднових постачань – це приблизно 618 тис. тонн вугілля для потреб українських ТЕС. Станом на 26 січня 2022 року всі дев'ять партій вже прибули в Україну та ДТЕК законтрактував чотири додаткові партії американського вугілля, повідомили у пресслужбі компанії.
28 грудня в Міністерстві енергетики проінформували про системне постачання вугілля в Україну. Глава відомства Герман Галущенко говорив, що у листопаді – грудні в Україну прибуло понад 1 млн тонн імпортного вугілля.
У ДТЕК зазначили, що обсяги підписаних у попередні періоди компанією контрактів на імпорт палива зі США, Польщі та Казахстану значно перевищили 1,3 млн тонн. Ці постачання вугілля – тимчасовий захід, він необхідний для стабільного проходження опалювального сезону, наголосили у компанії.