Зеленський про безпеку "зернового коридору" після виходу РФ: Ми порушували питання щодо окремих конвоїв. Їх треба обговорювати не лише з Туреччиною

Для України потрібно, щоб "зерновий коридор" діяв, зазначив Зеленський
Скріншот: Володимир Зеленський / Facebook
Україна вивчає можливість супроводу суден у межах "зернового коридору" конвоями після виходу країни-агресора РФ з угоди. Про це 19 липня в Києві на спільній пресконференції за підсумками зустрічі з прем'єр-міністром Ірландії Лео Варадкаром розповів президент України Володимир Зеленський, його цитує агентство "Інтерфакс-Україна".

"Як ми можемо гарантувати безпеку в цьому коридорі? Тут є різні аспекти. Ми порушували питання щодо окремих конвоїв. Їх потрібно обговорювати не лише з Туреччиною, а й з іншими нашими партнерами, – сказав глава держави. – І ООН, і Туреччина, і військові можуть сказати, що гарантій 100% ніхто не дає. Але це дуже легка позиція. Це не та позиція, на яку ми готові. Тому що для нас потрібно, щоб коридор діяв".

За словами Зеленського, деякі компанії – орендарі кораблів або агротрейдери "самі звертаються до нас, що ми готові йти коридором".

"І, якщо держава дає нам на це дозвіл, ми підемо й будемо брати на себе відповідні ризики. Тут я також чекаю на відповідь від Міністерства інфраструктури й від наших військових", – наголосив президент України.

Варадкар прибув із візитом до України 19 липня. Він відвідав Бучу і провів зустріч із Зеленським.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська й Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня у Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.

Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-окупанта РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну лист із новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Зеленський у своєму вечірньому зверненні 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди" без РФ.