Зеленський затвердив санкції на 50 років проти атомної галузі РФ, у списку – "Росатом". Рішення ухвалила РНБО
До нового санкційного списку увійшло 200 російських підприємств, обмеження проти них вводять на строк 50 років.
Перша у списку – держкорпорація "Росатом", яка, за даними української влади, причетна до незаконної діяльності на захопленій російськими окупантами Запорізькій АЕС в Енергодарі Запорізької області. Також у списку підприємства інших сфер діяльності.
Зеленський прокоментував введення санкцій у зверненні за підсумками 5 лютого.
"Сьогодні є ще один санкційний крок нашої держави проти держави-терориста. Введено в дію рішення РНБО щодо санкцій проти атомної галузі Росії. Це не останнє рішення щодо цієї їхньої галузі. Сенс наших кроків також і в тому, щоб підтримати зусилля наших дипломатів щодо розширення глобальних санкцій на цю частину російської машини агресії", – заявив він.
Президент України наголосив, що "Росія – це єдина держава у світі, яка дозволяє своїм військовим обстрілювати атомні станції та використовувати АЕС як прикриття для обстрілів".
"Російські ракети неодноразово йшли траєкторіями над ядерними об'єктами України. Також держава-терорист використовує атомну галузь як один з елементів зовнішньої експансії. Для тиску на інші держави. Для створення відповідних загроз суверенітету інших держав", – пояснив Зеленський.
За його словами, "усе це – достатні причини, щоб і атомна галузь Росії була під глобальними санкціями".
"Ми працюємо над цим із нашими партнерами", – наголосив Зеленський.
Контекст:
Про необхідність санкцій проти російської держкомпанії "Росатом" 26 грудня 2022 року заявляв глава Офісу президента України Андрій Єрмак. За його словами, портфель закордонних замовлень "Росатому" становить $200 млрд.
9 січня 2023 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що Україна чекає від Європи санкцій проти ядерної галузі РФ.
Представники "Росатому" разом із російськими окупантами перебувають на ЗАЕС, повідомляла українська компанія "Енергоатом". За її даними, на АЕС окупанти б'ють український персонал, намагаючись змусити його переходити у фейкове АТ "Експлуатаційна організація Запорізької АЕС", яким керує "Росатом", і відзвітувати російській владі про те, що український персонал станції підтримує їх.
В "Енергоатомі" вважають, що Росія хоче перепід'єднати ЗАЕС до російської енергосистеми.
28 жовтня 2022 року "Енергоатом" заявив, що на співпрацю з окупаційною владою, підписавши контракти з "Росатомом", погодилося приблизно 100 працівників ЗАЕС, які залишилися в Енергодарі. Більшість із тих, хто підписав "контракт" із російською компанією, погодилися на це під тиском загарбників, розповіли в українській компанії.