Адвокат: Експертиза визнала, що записи розмов суддів Окружного адмінсуду Києва змонтовано
Захисник суддів Окружного адмінсуду Києва Андрій Заєць повідомив, що через таємницю слідства не може назвати орган, який проводив експертизу. Але результати, за його даними, свідчать про монтаж перемовин, які, за версією слідства, мали підтвердити втручання керівництва суду в розгляд справ і діяльність інших органів влади.
Справу про суддів Окружного адмінсуду Києва закриють через відсутність складу злочину, заявив на пресконференції в Києві 11 листопада адвокат суддів ОАСК Андрій Заєць. За його словами, строк досудового слідства у цьому провадженні сплив 2 листопада, але справу до суду не передали, пише "Інтерфакс-Україна".
“Клопотання про обшук в ОАСК розглядав Деснянський районний суд Чернігова у кримінальному провадженні 2014 року – у так званій справі Майдану. Потім директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник намагався передати справу у СБУ. Зрештою, вона опинилася в Шевченківському суді. І зараз представники прокуратури кажуть, що судді Шевченківського суду не встигли розглянути їхнього подання. Але водночас вони не говорять про те, що сама прокуратура заявила відвід суддів Шевченківського суду, оскільки ті проходили у "справі Майдану". Тобто прокуратура сама зробила все, щоб рішення не ухвалили вчасно", – сказав адвокат.
Він додав, що на експертизу записів розмов суддів, оприлюднених у липні Генпрокуратурою, у правоохоронців було достатньо часу, але вони її також не завершили.
“Експертизу проводять не місяцями. Достатньо кількох тижнів. Навіть більше, насправді експертизу цих записів проводили в іншій справі. У межах кримінального провадження, зареєстрованого на підставі заяви захисту про втручання в роботу суду, було проведено експертизу. Експертизу провів відомий державний орган, назву якого ми не можемо вказати через таємницю слідства, але це орган, який завжди проводить в Україні такі експертизи. І цей орган визнав, що записи змонтовано. На записах чути безперервний текст у вигляді діалогу: запитання-відповідь. І саме там був монтаж. Експерти виявили, що в різних реплік різний фон. Тобто дві людини щось говорили в різних місцях і в різних ситуаціях, а це змонтували так, ніби це була розмова між ними. Також експерти дійшли висновку, що неможливо ідентифікувати голосів", – розповів Заєць.
Юрист повідомив, що в нього є результат ще однієї експертизи стосовно втручання в систему розподілу справ між суддями, і вона свідчить про один факт такого втручання – 26 липня 2019 року, у день проведення обшуку.
“Водночас експерти підкреслюють, що під час цього зв'язку, тобто під час обшуку, можна було внести зміни по всій базі даних, які надалі неможливо виявити. Тобто якщо там і були якісь факти зловживань або відсутності зловживань, то під час обшуку їх знищили самі прокурори", – заявив він.
26 липня співробітники ГПУ і Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) провели в ОАСК обшук. За інформацією Генпрокуратури, судді цього суду системно втручалися в діяльність вищих органів влади України.
Адвокат Євгеній Солодко повідомив, що під час обшуку пошкодили сервер суду й вилучили матеріали справ, у яких фігурують екс-начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк та директор НАБУ Артем Ситник.
В ОАСК заявили про грубе втручання у свою діяльність, спроби тиску на суддів та їх дискредитації. Тодішній голова суду Павло Вовк сказав, що обшуки у приміщенні суду – це "цирк", а записи розмов суддів, оприлюднені правоохоронцями, сфальсифіковано.
11 суддів Окружного адмінсуду Києва поскаржилися до Вищої ради правосуддя на тиск із боку ГПУ і НАБУ.