Австралія розчарована виданням РФ Цемаха – МЗС
Австралія визнає важливість для України обміну утримуваними особами з РФ і вітає звільнення 35 українських громадян, включно із 24 моряками, захопленими в Чорному морі в листопаді 2018 року, заявили в міністерстві закордонних справ країни. Водночас австралійська сторона зазначила, що притягнути до відповідальності колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха, фігуранта справи про аварію MH17 у небі над Донбасом у липні 2014 року, буде складніше, якщо він перебуватиме у РФ.
Австралія розчарована фактом, що в обміні утримуваними особами між Україною та РФ брав участь колишній начальник "бригади протиповітряної оборони ДНР", фігурант справи про катастрофу MH17 у небі над Донбасом у липні 2014 року Володимир Цемах. Про це йдеться в заяві міністерства закордонних справ країни, опублікованій 8 вересня.
У МЗС заявили, що Австралія визнає важливість для України обміну утримуваними особами і вітає звільнення 35 українських громадян, включно із 24 моряками, захопленими в Чорному морі в листопаді 2018 року.
"Ми визнаємо страждання, які вони та їхні родини перенесли, і розуміємо їхнє щастя у зв'язку з повернення додому. Проте Австралія розчарована тим, що в обмін було включено Володимира Цемаха – людину, що становить інтерес через катастрофу MH17", – ідеться в заяві.
У відомстві повідомили, що уряд Австралії попросив уряд України забезпечити, щоб Цемах залишався доступним для допиту слідчими міжнародної слідчої групи, і висловлював занепокоєність планами включити його в списки з обміну.
"Ми визнаємо, що Україна стикнулася з величезним тиском із боку РФ, щоб вона включила Цемаха в процес обміну. Однак забезпечити правосуддя над Цемахом буде складніше, якщо він перебуватиме в Росії. Це стане особливим розчаруванням для родин жертв. Уряд Австралії вітає підтвердження від прокурора Нідерландів, що звільнення Цемаха не вплине на початок судового переслідування чотирьох окремих підозрюваних у голландському суді в березні 2020 року", – зазначили у відомстві.
У МЗС закликали всі країни, зокрема РФ, забезпечити, щоб підозрювані в причетності до катастрофи постали перед судом.
3 липня Шевченківський суд Києва заарештував Цемаха на 60 діб як підозрюваного в тероризмі. 3 вересня його адвокат Роман Гонтарєв сказав, що запобіжний захід його підзахисному продовжили.
5 вересня апеляційний суд Києва звільнив Цемаха під особисте зобов'язання.
7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед українців, які повернулися додому, – політв'язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизонович, а також захоплені Росією в Керченській протоці 24 моряки.
У межах обміну до Москви полетів, зокрема, Цемах.
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing: особисто не причетний до запуску ракети, він, певно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого було збито MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.
Глава МЗС Нідерландів Стеф Блок заявив 7 вересня, що уряд його країни закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну. Він додав, що видавання вдалося відкласти, а слідчі змогли допитати ексбойовика.
Голландська Генпрокуратура в листі до родичів жертв катастрофи MH17 повідомила, що влада Нідерландів звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова не відповіла на запитання, чи можливе його видавання. У посольстві РФ у Нідерландах заявили, що таке звернення не надходило.
Колишній генпрокурор України Юрій Луценко заявляв, що видання Цемаха Нідерландам суперечило б Конституції України.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту. Серед жертв було 193 піддані Нідерландів і 27 – Австралії.